Zmarła Maria Jedlińska-Adamus

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 1 czerwca 2016 roku zmarła Maria Jedlińska-Adamus, założycielka wydawanego w latach 1995-2015  tygodnika „Nasza Polska”, prezes Wydawnictwa Szaniec, córka Żołnierza Niezłomnego Władysława Jedlińskiego ps. Nemo, autorka książki „Bohaterowie i kaci. Moje wspomnienia”.


Odeszła do końca stojąc na straży służbie Polsce. Podczas wygłaszanej prelekcji w Klubie „Cudzysłów” w  siedzibie Domu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich opowiadała o latach trudności, z którymi borykał się tygodnik „Nasza Polska”.

 

 

Uhonorowana m.in. Nagrodą Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy "Złota Stalówka" za niezłomną dziennikarską wierność Bogu i Ojczyźnie, medalem Opoki Czynu za konsekwencję obrony polskiej racji stanu, Nagrodą „Animus et Semper Fidelis” Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za szczególne zasługi w obronie wartości narodowych w wydawaniu tygodnika „Nasza Polska”, w ostatnim czasie „Krzyżem Golgota Wschodu” przyznanym przez Australijskie Stowarzyszenie „Nasza Polonia” podczas XIX Forum Polonijnego w Toruniu.

 

W 2015 roku została przyjęta do grona Towarzystwa Uniwersyteckiego Fides et Ratio. Była również Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Pamięć Jastrzębska. 

 

 

Ocalone od zapomnienia wspomnienia Marii Jedlińskiej-Adamus

 

W wydanych w 2014 roku wspomnieniach pisała: „Znając dramatyczne przeżycia członków mojej rodziny w okresie stalinowskim i słuchając opowieści innych wspaniałych, wielkich bohaterów walki o niepodległość Polski, którzy przeżywali podobne tragedie, postanowiłam założyć gazetę, aby nie dopuścić do ich zapomnienia i opisać je”. Jak pisała, pragnęła „pokazać, jakie straszne tortury i cierpienia spotkały ludzi, którzy pragnęli walczyć o wolną, suwerenną Polskę, nie zgadzali się na sowiecką niewolę i zwalczali zdrajców, sprawujących rządy w imieniu obcego mocarstwa”.

 

W sumie dziewięć najbliższych osób Marii Jedlińskiej-Adamus zostało skazanych za służbę Polsce, m.in.  przy Rakowieckiej w Warszawie przez blisko 10 lat więziony był jej ojciec, II Zastępca Szefa Oddziału Informacyjnego w IV Zarządzie Głównym WiN.

 

Maria Jedlińska-Adamus  (1932-2016) – niezłomna dziennikarka i redaktorka, prezes wydawnictwa Szaniec, wydawca tygodnika „Nasza Polska”. Ciężko doświadczona od młodości przez system komunistyczny. Założony przez nią i wydawany przez 20 lat ogólnopolski tygodnik polityczno-społeczno „Nasza Polska” (1995-2015) był dziełem jej życia. Publikowało w nim wielu znanych autorów, jak ks. Stanisław Małkowski, Stanisław Michalkiewicz, Tadeusz Płużański, Leszek Żebrowski, czy Wojciech Reszczyński. Z kolei książka „Bohaterowi i kaci. Moje wspomnienia” opowiada o jej życiu i narodowej misji jaki widziała w swojej działalności i prowadzeniu „Naszej Polski”.

 

Redakcja „Naszej Polski” łączy się w głębokim bólu z Rodziną śp. Marii Jedlińskiej-Adamus. Polecamy duszę śp. Pani Marii w modlitwie.

 

Fot. MK


Komentarze

 • I read your poistng and was jealous http://ilqexlgd.com [url=http://knfdmgnymh.com]knfdmgnymh[/url] [link=http://qxqidcoe.com]qxqidcoe[/link]
 • Yeah that's what I'm talking about bacny--ibe work!
 • This could not posblsiy have been more helpful!
 • I see, I supospe that would have to be the case.
 • Your post about Awana which your summited to take part in the contest was 16 Dec 2008 .Since you didn't mentioned when was it , I checked through your in 2008 posts.Ah ha ,at last I found it !Cortnatulagions !
 • Hi, thanks for this great plugin.I try to let the text below or above the images related to the titles by adding this code in functions.php, but I ca0#n8217;t̷&; I use the basic theme Twenty Eleven, do you have any idea?Thanks for your answers…
 • Uhh.. Er ogsÃ¥ helt vild med deres svampe ly38s0; Det ville være fedt, hvis man kunne købe dit ugle maleri, det er bare SÃ… fedt
 • I ja pożegnałam z żalem Panią Marię. Zwykła,skromna Polka - z wielkim żalem i wielką miłością... 13 czerwca 2016 roku Świątynia Najświętszego Zbawiciela w Warszawie o godzinie 11.30 zgromadziła wielu przynaglonych honorowym obowiązkiem, powinnością, wdzięcznością, uczucia te towarzyszyły nam wszystkim tego dnia. Nigdy nie zapomnimy Pani śp. MARII ADAMUS! Nie możemy też pozwolić aby praca JEJ życia poszła w zapomnienie! Mówi się: \"rękopisy nigdy nie giną...\" Niech tak się stanie! Tygodnik \"Nasza Polska\" niech trwa! Są ludzie...Niech tak się stanie!
  Wieczny odpoczynek Niezapomnianej ŚP. MARII ADAMUS dać Panie, a ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA niechaj JEJ świeci na wieki wieków AMEN
 • I ja pożegnałam z żalem Panią Marię. Zwykła,skromna Polka - z wielkim żalem i wielką miłością... 13 czerwca 2016 roku Świątynia Najświętszego Zbawiciela w Warszawie o godzinie 11.30 zgromadziła wielu przynaglonych honorowym obowiązkiem, powinnością, wdzięcznością, uczucia te towarzyszyły nam wszystkim tego dnia. Nigdy nie zapomnimy Pani śp. MARII ADAMUS! Nie możemy też pozwolić aby praca JEJ życia poszła w zapomnienie! Mówi się: "rękopis nigdy nie giną..." Niech tak się stanie! Tygodnik "Nasza Polska" niech trwa! Są ludzie...Niech tak się stanie!
  Wieczny odpoczynek Niezapomnianej ŚP. MARII ADAMUS dać Panie, a ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA niechaj JEJ świeci na wieki wieków AMEN
 • Już za chwilę pożegnamy Panią na zawsze,a może raczej ...do zobaczenia po drugiej stronie rzeki Życia
  wyrazy wspólczucia dla Rodziny,Przyjaciół i Redakcji

Dodaj komentarz

Redakcja

naszapolska@onet.pl

 

Kontakt

w sprawie administrowania stroną: poczta@ewatylus.pl

Krótko i na temat - Zbigniew Żmigrodzki

Siewcy niepokoju

 

Nasze czasy wyznaczają szczególną rolę dziennikarzom i politykom. I jedni, i drudzy nigdy nie cieszyli się ogólnym uznaniem: wzniecali konflikty i zamieszanie, rozsiewali kłamstwa, wmawiali niestworzone rzeczy. Dzisiaj tak zwani pracownicy mediów w znacznej części służą politykom w podsycaniu wrogości i narzucaniu lewackich poglądów, a zwłaszcza ateizacji; upowszechniają tendencje antyobyczajowe i antymoralne. Istnieją pod tym względem chlubne wyjątki, ale uczciwi dziennikarze i publicyści, tak zresztą, jak i politycy, prześladowani są przez rozpanoszony medialny libertynizm, obrzucani obelgami, eliminowani na różne sposoby. Walka zła z dobrem, jaka toczy się teraz zawzięcie w świecie, znajduje wśród służalczych ludzi mediów użytecznych sojuszników, zdolnych i skłonnych do wszystkiego.

 

***

Dialog, pojednanie, jedność

 

Ustawicznie słyszymy wezwania, aby przystąpić do dialogu i pojednać się, by zapanowała upragniona „jedność”. Są to jednak postulaty nierealne w sytuacji, gdy w świecie toczy się kampania agresywnego ateizmu pod hasłem laicyzacji oraz usunięcia religii i moralności chrześcijańskiej z życia społecznego. Jego przedstawiciele pojmują dialog i pojednanie jako przyjęcie ich przekonań i ustąpienie im pod każdym względem; posługują się kłamstwem, oszczerstwem i pałają nienawiścią. Czy Chrystus jednał się z faryzeuszami albo z kupczącymi w świątyni? Do dialogu nie ma partnerów, słyszy się groźby i obraźliwe wyzwiska, inaczej myślącym zapowiada uwięzienie, udręki, zagładę.. Toczona przez lewactwo wojna ideologiczno – polityczna nie pozostawia miejsca na mówienie o jakiejkolwiek „jedności’. A jeżeli ktoś piętnuje w imieniu Kościoła „swary i spory”, niech powie wyraźnie, kto je wszczyna i kto za nie odpowiada. Inaczej te „szlachetne’’ apele to puste, obłudne mistyfikacje.

 

Polecamy

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis