Wotum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II w Toruniu. Konsekracja świątyni

W przypadającą 96. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. 


Prace budowlane świątyni rozpoczęto 20 czerwca 2012 przy „Porcie Drzewnym” w Toruniu. Budowa Kościoła to inicjatywa Ojca Tadeusza Rydzyka oraz wiernych Zgromadzenia Redemptorystów jako wotum wdzięczności za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

„Niech ta świątynia stanie się prężnym ośrodkiem i skutecznym impulsem nowej ewangelizacji w Polsce - powiedział legat papieski Ksiądz  Kardynał Zenon Grocholewski, główny konsekrator nowego sanktuarium w Toruniu.

 

 

 

Wysłannik papieża wyraził wielką wdzięczność dla Ojców Redemptorystów, a szczególnie dla Ojca Tadeusza Rydzyka, który pokonywał wszelkie trudności i ataki, z którymi spotkał się podczas realizacji innych toruńskich dzieł.

 

W homilii podkreślił, że to  „miłość do słuchaczy, do Polaków, do Kościoła przynagla te ośrodki do budowania cywilizacji miłości, do propagowania tego, co służy dobru i prawdzie, do przeciwstawiania się temu, co szkodzi, co jest złem, co obraża Boga i prawdę o człowieku”, za które Polacy są bardzo wdzięczni.

 

Ksiądz Kardynał odczytał list Ojca Świętego Franciszka, który zapewnił o modlitwie.  Papież wyraził życzenie, aby „wierni umiłowanej Polski, ukazali całemu światu miłość Ewangelii i przykład chrześcijańskich cnót jakie należy urzeczywistnić w codziennym życiu”.

 

Legat papieski wezwał do nowej ewangelizacji zgodnie z nauczaniem Św. Jan Pawła II. „Potrzebne są w naszym kraju dobre media, katolickie, katolickie szkoły, wyższe uczelnie katolickie” - mówił. Legat  papieski zaznaczył, że „wybudowanie świątyni jest kontynuacją poprzednich dzieł powstałych w Toruniu, dzieł godnych podziwu i najwyższego uznania, jak Radio Maryja, Telewizja Trwam, czy Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej”.

 

W przesłanym liście Prezydenta Andrzej Duda dziękował za to, „że ten nowy, piękny kościół, wzniesiony staraniem ojców redemptorystów i dzięki ofiarności społeczeństwa polskiego w kraju i na obczyźnie w rocznicę urodzin papieża Polaka”.

 

W świątyni znajduje się m.in kaplica będąca wyrazem wdzięczności dla Polaków, którzy w czasie niemieckiej okupacji z narażeniem życia ratowali Żydów.

 

Na uroczystość przybyło tysiące wiernych wraz z przedstawicielami rządu, na czele z Premier Beatą Szydło. W swoim wystąpieniu mówiła, że  „tym, co nas wszystkich łączy jest to, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy rodziną i że kochamy naszą Ojczyznę”.

 

 

 

Ojciec Tadeusz Rydzyk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania świątyni. „Tutaj jest Polska Jana Pawła II. Tylko kochający w prawdzie i jednoczący się na chwałę Bożą i dla dobra wspólnego” - mówił.

 

 

Dziękuję bardzo za wszystkie dzieła stworzone przez O. Tadeusza Rydzyka.

Maria Adamus

 

 


Komentarze

  • Dzieło imponujące z jednym zastrzeżeniem, że forma architektoniczna kościoła nie jest nasza - polska, bryła została przywieziona z Ameryki, jest obca w krajobrazie nad Wisłą, przypomina garnek lub czajnik, nie nawiązuje do tradycji polskiego budownictwa sakralnego.

Dodaj komentarz

Redakcja

naszapolska@onet.pl

 

Kontakt

w sprawie administrowania stroną: poczta@ewatylus.pl

Warto wiedzieć

"Miś" Kamiński i Andrzej Morozowski sporządzili kiedyś chwalebne "dzieło" pt. "Koniec PiS-u". Rzeczywistość okazała się inna: to ich "Platformę" może czekać koniec. Zastąpi ją KOD lub "Nowoczesna" bądź połączenie tych awanturniczych gromad, zarządzone przez niewidocznych sterników antyrządowej rebelii. Tymczasem Tusk chce wyprzeć Schetynę i zastąpić Hanną Gronkiewicz-Waltz. Tylko tak dalej...
 
W "Super Expressie" wyróżnia się jako podgryzacz władzy Sławomir Jastrzębowski. Cytujemy: "KOD wyprzedza PiS  (...) ten ruch, pchany przez niewidzialne a sprawne ręce, dziś zwyciężyłby w wyborach". - Ciekawe, czyje to ręce? Zgłaszają się BND, Mossad,CIA, a chyba i złowrogi Putin. Jednak najpewniej są to ręce którejś z naszych specjalnych, podobno aż siedmiu, służb. Proponujemy dobrze trzepnąć po łapach...

 

 

 

 

Polecamy

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis