Kpiny z pogrzebu

Za czasów mego smarkatego dzieciństwa i szczeniackiej młodości na rodzinnej warszawskiej Pradze tytułowego zwrotu używano w sytuacji, gdy ktoś podchodził niepoważnie do rzeczy poważnych. Nawet więc w kręgach praskiej żulii rozumiano, że jak serio, to serio, a jak jaja, to jaja.


Dziś czasy inne, dziś „kpiny z pogrzebu” to codzienność, i to codzienność bardzo, ale to bardzo codzienna. Nie będzie dużo przesady w stwierdzeniu, że nasz „nieszczęsny kraj” (jak zwykł mawiać Stanisław Michalkiewicz) to są jedne wielkie „kpiny z pogrzebu”. Jakże bowiem można myśleć inaczej o kraju, gdzie durnostwo, bylejakość, hucpa, humbug, pozory i inne żałosne zjawiska spotykają się z odbiorem chwilami wręcz natchnionym, zaś sprawy naprawdę ważne, ba, zasadnicze, toną w oceanie szyderstw, kłamstw, manipulacji, awantur, prześmiewstwa, jazgotu, pieniactwa i pozorów?

Każdy, komu polski los i polskie sprawy bliskie, patrzy dziś na media, bo tam Dobra Zmiana ma być zauważalna najszybciej, a do tego traktowana jest jako coś superważnego. To podejście słuszne, obywatelskie, dość się bowiem przez lata rządów Platformy i „arbuzów” nacierpieliśmy, nazżeraliśmy nerwów widząc, jak rzeczywistość jest dzień po dniu, godzina po godzinie zakłamywana, jak uczciwi są wyszydzani i opluwani, a cwaniacy, manipulatorzy i szkodniki porastają w piórka i dumnie obnoszą się z etykietami w rodzaju „reformatora”, „męża stanu”, „energicznego przywódcy”, „nowoczesnego polityka” e tutti quanti.

Okazuje się jednak, że ową Dobrą Zmianę łatwiej zadeklarować niż urzeczywistnić.

Dosłownie przed kilkoma dniami przypadkiem trafiłem w TVP Historia (w ramach Dobrej Zmiany dyrektorem został tam Piotr Gursztyn) na spektakl najdelikatniej rzecz ujmując kuriozalny: na film dokumentalny „Akcja >>Wisła<<”, scenariusz i realizacja niejaka pani Jadwiga Nowakowska. Patrzyłem sparaliżowany. Przez godzinę z górą wypowiadający się w tym „dokumencie” Ukraińcy mówili o polskich zbrodniach na ich narodzie: o rzeziach, torturach, zsyłkach do obozów koncentracyjnych, o szykanach, głodzeniu Ukraińców przez PRL-owską władzę. Szczytem kłamliwego obrzydlistwa były opowieści o „obozie koncentracyjnym” dla Ukraińców w Jaworzu, który to obóz od Oświęcimia (tej nazwy używali „bohaterowie” Jadwigi Nowakowskiej) różnił się tylko tym, że nie było tam komór gazowych i krematoriów. Ale zasieki z drutu kolczastego pod prądem - już tak. „Polską rację stanu” reprezentowali w tym filmie dwaj… milicjanci – jeden, który do MO trafił z… Armii Krajowej (sic!), a drugi – z dobrowolnego zaciągu. Co oni mówili? Mówili, że tak było trzeba, bo mordy UPA nie ustały wraz z końcem wojny. Czyli mówili oczywistości. Zresztą – kto by tam słuchał byłych milicjantów…

Czekałem, aż pojawi się „narracja” z drugiej strony. Nie doczekałem się. Potok oskarżeń Polaków płynął wartkim strumieniem. Ot, jakaś kobiecina raz czy drugi wspomniała, żeby już dać spokój, że to było tak dawno… Że w końcu byli i dobrzy Polacy…

Film się skończył, a z tzw. tyłówki, czyli z napisów końcowych, dowiedziałem się, że „dokument” Jadwigi Nowakowskiej wyprodukowała TVP w roku… 1992. 24 lata temu… To był, jak sobie ten i ów zapewne przypomni, czas, gdy „demokraci” spod znaku „Gazety Wyborczej” uruchamiali machinę tzw. pedagogiki wstydu, czyli chlastania Polaków oszczerczymi oskarżeniami o wszelkie świństwa, draństwa, a nawet zbrodnie.

Zgasiłem odbiornik i pomyślałem sobie, że za emisję tego filmu dyrektor Gursztyn powinien stracić stanowisko. Bo właśnie robi sobie „kpiny z pogrzebu”. Powie ktoś: trudno nad wszystkim zapanować… Odpowiem: nie potrafisz – zmień pracę, bo niejednego jeszcze takiego szpasa wytną ci pracownicy TVP, którzy na słowa o Dobrej Zmianie dostają białej gorączki.

Niedługo potem w innej audycji z poletka Dobrej Zmiany – programie publicystycznokulturalnym „Tanie dranie” (główny animator – red. Krzysztof Kłopotowski) w TVP Kultura (szefem w ramach Dobrej Zmiany został dyr. Mateusz Matyszkowicz) debatowano na temat roli tabu w kulturze. Był tam m.in. prof. Klaman z gdańskiej ASP, specjalista od bluźnierczych instalacji „artystów” w rodzaju Kozyry czy Nieznalskiej i innych wyczynów oraz jakiś „młody zdolny”, nazwiska nie pamiętam. Myśl główna – trzeba rozwalać polski zaścianek, uczyć innego myślenia o sprawach spleśniałych ze starości (jak wiara, tradycja, etos). W ramach owego nowego myślenia pokazano np. pracę jakiegoś świadomego artysty naszych czasów; młody mężczyzna spleciony był w namiętnym, ba, niemal seksualnym uścisku z… krucyfiksem, pieszcząc figurę Chrystusa. „Tak też można uwielbiać Zbawiciela” – skomentowano w programie. A całość zakończył red. Kłopotowski odważnym stwierdzeniem, że bez rozwalania różnych tabu nie będzie postępu w kulturze.

Dyr. Matyszkowicz też pewnie nie miał czasu, żeby program obejrzeć, bo „kto da radę dopilnować wszystkiego…”.

Jak widać, Dobra Zmiana wkracza do TVP szeroką strugą. A że ktoś nazwie to wszystko, te niby reformy i „odnawianie” TVP „kpiną z pogrzebu”? Niech sobie nazywa…

A tak na marginesie to z tym pogrzebem coś może być na rzeczy…

 


06-05-2016 admin

Komentarze

 • I'm shckoed that I found this info so easily. http://xezmbfavzps.com [url=http://pvxmjz.com]pvxmjz[/url] [link=http://rbatcygtq.com]rbatcygtq[/link]
 • Halaelujlh! I needed this-you're my savior.
 • Thank God! Soneome with brains speaks! http://iukysafn.com [url=http://kmchucujozt.com]kmchucujozt[/url] [link=http://bqlfty.com]bqlfty[/link]
 • Great article but it didn't have evihrtyeng-I didn't find the kitchen sink!
 • and what we do#&7821n;t get is that we just broke God’s law when we say bad stuff about others we think where good people like oh I din’t do what ever it was that this person did so i’m better then him but the truth is we are breaking God’s law to.
 • "Z tym pogrzebem moze byc cos na rzeczy".Najwyzszy czas pogrzebac naiwna wiare w niezawislosc, solidarnosc i glebokie przywiazanie do tradycji itp pana prezesa .To on wstawil oportuniste Kurskiego i to on to akceptuje.
 • Te wyrazy na koncu to efekt naglych zaklocen w polaczeniu z portalem.Tzw."system wloski" szpiclowania, ktory platformasy zakupily dla sleczenia szpicli netowych i przeszkadzania w pisaniu na portalach. Atak na wolnosc slowa, polegajacy na przejeciu przez IP PC funkcji nawet klawiatury, a w prxypadku smartfonow, to juz proste zupelnie dla tych ...
 • Dodam jeszcze, ze ukazal sie wywiad chyba na wp.pl z tym szefem Tv Kultura juz w okresie tworzenia zrebow "dobrej zmiany"a'la" w gusta brata "szefa ji Kurskiego,ktory jasno ukazuje,co to za
  srodowisko.Fronda?
  Nominowany oawiadczyl,ze bardzo szanuje prof.Jana Hartmana z Uj masona i ze tenze bedzie zaskoczony tym, co zobaczy.Warto znalezc ten wywiad w google.pl To czlowiek stamtad.

  hoogle

  Nominowany oawia
 • Dzieki za cenne acz gorzkie refleksje.Telekur "brata swojego brata"tzn.klanu Kurskich, z ktorych jeden w GW, a drugi "dobra zmiane" upycha w tvp ukuerunkowana, jak widac na radary brata i jego & CO gusta.

Dodaj komentarz

Redakcja

naszapolska@onet.pl

 

Kontakt

w sprawie administrowania stroną: poczta@ewatylus.pl

Krótko i na temat - Zbigniew Żmigrodzki

Siewcy niepokoju

 

Nasze czasy wyznaczają szczególną rolę dziennikarzom i politykom. I jedni, i drudzy nigdy nie cieszyli się ogólnym uznaniem: wzniecali konflikty i zamieszanie, rozsiewali kłamstwa, wmawiali niestworzone rzeczy. Dzisiaj tak zwani pracownicy mediów w znacznej części służą politykom w podsycaniu wrogości i narzucaniu lewackich poglądów, a zwłaszcza ateizacji; upowszechniają tendencje antyobyczajowe i antymoralne. Istnieją pod tym względem chlubne wyjątki, ale uczciwi dziennikarze i publicyści, tak zresztą, jak i politycy, prześladowani są przez rozpanoszony medialny libertynizm, obrzucani obelgami, eliminowani na różne sposoby. Walka zła z dobrem, jaka toczy się teraz zawzięcie w świecie, znajduje wśród służalczych ludzi mediów użytecznych sojuszników, zdolnych i skłonnych do wszystkiego.

 

***

Dialog, pojednanie, jedność

 

Ustawicznie słyszymy wezwania, aby przystąpić do dialogu i pojednać się, by zapanowała upragniona „jedność”. Są to jednak postulaty nierealne w sytuacji, gdy w świecie toczy się kampania agresywnego ateizmu pod hasłem laicyzacji oraz usunięcia religii i moralności chrześcijańskiej z życia społecznego. Jego przedstawiciele pojmują dialog i pojednanie jako przyjęcie ich przekonań i ustąpienie im pod każdym względem; posługują się kłamstwem, oszczerstwem i pałają nienawiścią. Czy Chrystus jednał się z faryzeuszami albo z kupczącymi w świątyni? Do dialogu nie ma partnerów, słyszy się groźby i obraźliwe wyzwiska, inaczej myślącym zapowiada uwięzienie, udręki, zagładę.. Toczona przez lewactwo wojna ideologiczno – polityczna nie pozostawia miejsca na mówienie o jakiejkolwiek „jedności’. A jeżeli ktoś piętnuje w imieniu Kościoła „swary i spory”, niech powie wyraźnie, kto je wszczyna i kto za nie odpowiada. Inaczej te „szlachetne’’ apele to puste, obłudne mistyfikacje.

 

Polecamy

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis