Głębokie przekonanie. Felieton Małgorzaty Todd

Już przed wojną mawiano nieco złośliwie, że nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera. Po wojnie było już tylko gorzej, bo wystarczył dwutygodniowy kurs, żeby zostać prokuratorem, albo sędzią skazującym żołnierzy niezłomnych na śmierć. Z czasem trzeba było jednak naukę przywrócić do łask.


Nadzwyczajna kasta towarzyszy potrzebowała przecież lekarzy, inżynierów, a nawet artyści byli potrzebni, jeśli niezbyt mocno dokazywali. Dla potomków towarzyszy radzieckich uczelnie stały otworem, a różne dyplomy czekały tylko na wręczenie. Pozostali zwykli kandydaci na przyszłych magistrów, musieli się jednak wykazywać nabytą wiedzą, albo talentem.

 

Teraz artystą jest każdy, komu się tak zadaje, a gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości, to zawsze można przedstawić dyplom i nawet nie trzeba go kupować na przysłowiowym Bazarze Różyckiego. Uczelnie prześcigają się najpierw w pozyskiwaniu studentów, a potem w zaspakajaniu ich potrzeb.

 

Ale właściwie dlaczego tylko artyści mają być uprzywilejowani? A jak ktoś czuje się lekarzem, sędzią, politykiem? W niektórych wypadkach wymagane są jeszcze dyplomy, chodzi więc o to, żeby były one dostępne,dla „elyt” i są, oczywiście. Nikt przecież nie bada rankingowo poziomu uczelni dyplom wystawiającej.

 

Najlepiej jednak być politykiem. Od niego nie wymaga się niczego, nawet zdecydowanych poglądów, które „wytrawny” polityk zmienia zależnie od koniunktury. Według gender, płeć to też sprawa poglądów, nie biologii,a więc można ją zmieniać w zależności od kaprysu chwili i wewnętrznego głębokiego przekonania.

 

Czy zatem warto jeszcze cokolwiek studiować? Tak, ale jedynie na politechnice. Inżynierem się jest, albo nie jest i basta. Mostów, domów, maszyn nie zaprojektują ludzie, którym się jedynie zdaje, że są inżynierami. Może dlatego właśnie o nich mówi się najmniej, bo o co może go dziennikarz zapytać? Jak czuł się projektując maszynę? To już lepiej zapytać piłkarza, co czuł kopiąc piłkę...

 

 

Pozdrawiam i do następnej soboty

 

Małgorzata Todd


19-05-2018 admin

Komentarze

 • Uprzejmie dziękuję młodej, ambitnej i, jak zawsze w dobrym towarzystwie redaktorów "Naszej Polski prawdomównej koleżance redaktor za uczciwe przedstawienie grupy "użytecznych", którzy nie przyjeżdżali w teczkach lub z teczkami, ale wypracowywali ciężko rzeczywistość uczciwych Polaków w PRL-u. Z poważaniem
 • 24. Nowenna Pompejańska za Polskę

  Zachęcam wszystkich, komu leżą na sercu losy Polski, do uczestnictwa w tej kolejnej Nowennie (od 14 lipca do 5 września). Dzielimy tajemnice pomiędzy uczestnikami jak w kółkach różańcowych, więc „początkujący” oraz mający dużo innych modlitw i obowiązków mogą brać do rozważania po 1 dziesiątku. Natomiast „doświadczonych” gorąco zachęcam brać więcej – po 2-3, a najlepiej – po całej części (5 dziesiątek). Może to być, oczywiście, nawet cały różaniec.

  Zgłaszać się można na mail msybirak@gmail.com lub na Forum, gdzie są podane szczegóły:
  https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-24
 • Znowu to samo.Niezalezna.pl stosuje cenzure, blokuje odpowiedz na wazny temat: weteran rozpoznal sie w Januszu Kulasie, bohaterze Czerwca56.GP z tym czloeiekiem zrobila wywiad i zamiescila zdjecie Kulasa jako tego pana.Zadaje mu pytanie, dlaczego go nie zamkneli, skoro sie tak afiszowal i znalazlam wazne szczegoly, jak byl ubrany J.Kulas.Ciemna marynarka, jasne spodnie, tak samo jak na tym foto, na ktorym ktos podawal sie GP za Kulasa.Pigratulowac im starannosci dzuennikarskiej.Cenzura to za malo, by przykryc ten blamaz.A licencje na te cenzure, to dkad wxieli, skoro pojawiaja sie chinskie znski drogowe?
 • http://m.niezalezna.pl/229146-62-rocznica-poznanskiego-czerwca-3 956
  Wpisalam tutaj blokowany komentarz, wrocilam na niezalezna.pl w komentarze w/w linku i, o dziwo,po ponownej probie zapisac mozna bylo od razu.Cuda,panie, cuda....;) Chyba Was ktos jednak czyta...Dobrze, ze jestescie.
 • 07:54 Za lincz na tym UBeku Izdebnym zostali skazani sprawcy na dlugoletnie kary wiezienia.Zaden z kilku zwiazkow uczestnikow Czerwca 56 nie uznaje ich za kombatantow,ani nie zalicza ich do powstancow.Co do Romka Strzalkowskiego to bylo inaczej.Nie zostal zastrzelony na ulicy, ale w garazu UB przez prawdopodobnie agentke UB Terese Schmit lub Schmidt,zmarla ok.2007 r.Raczej takze nie widziano chlopca lezacego na ulicy, bo pielegniarki, ktore o tym opowiadaly, widzialy martwego chlopca siedzacego nieruchomo na krzesle w garaxu, skad go zabraly.Byl martwy kula w okolice serca go zabila, musial miec podniesione rece w gore ,jakby sie poddawal.Pod gmachem UB podniosl sztandar bialo-czerwony z rak upadajacej tranwajarki rannej w nogi seria kul z gmachu UB."
  Wpis nie dopuszczony na niezalezna.pl przez cenzure prewencyjna ,czyli rzekome sprawdzanie, czy komentator nie jedt robotem,a polega to na falszowaniu polecen,czyli z gory uniemozliwianiu pidania prawidlowej odp przez caly czas.Jest to prymitywne chsmstwo.

 • https://tech.wp.pl/polska-twarz-ustawy-cenzurujacej-internet-kto s-funduje-kampanie-hejtu-przeciwko-mnie-6266535273166977a/
  Wlas ciwy adres www
 • https://tech.wp.pl/polska-twarz-ustawy-cenzurujacej-internet-kto s-funduje-kampanie-hejtu-przeciwko-mnie-6266535273166977
  T.Zwie fka PO byly prezenter tvp
 • http://m.niezalezna.pl/228841-izraelski-lacznik-getbacku
  Szok, a jednak.....
 • Politykiem byc? Teraz w modzie jedt postpolityka, czyli instrumentalne traktowanie ludzi i wartosci , to od 89 r i apoteoza imitacji.

Dodaj komentarz

Redakcja

naszapolska@onet.pl

 

Kontakt

w sprawie administrowania stroną: poczta@ewatylus.pl

Warto wiedzieć

"Miś" Kamiński i Andrzej Morozowski sporządzili kiedyś chwalebne "dzieło" pt. "Koniec PiS-u". Rzeczywistość okazała się inna: to ich "Platformę" może czekać koniec. Zastąpi ją KOD lub "Nowoczesna" bądź połączenie tych awanturniczych gromad, zarządzone przez niewidocznych sterników antyrządowej rebelii. Tymczasem Tusk chce wyprzeć Schetynę i zastąpić Hanną Gronkiewicz-Waltz. Tylko tak dalej...
 
W "Super Expressie" wyróżnia się jako podgryzacz władzy Sławomir Jastrzębowski. Cytujemy: "KOD wyprzedza PiS  (...) ten ruch, pchany przez niewidzialne a sprawne ręce, dziś zwyciężyłby w wyborach". - Ciekawe, czyje to ręce? Zgłaszają się BND, Mossad,CIA, a chyba i złowrogi Putin. Jednak najpewniej są to ręce którejś z naszych specjalnych, podobno aż siedmiu, służb. Proponujemy dobrze trzepnąć po łapach...

 

 

 

 

Polecamy

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis