Tusk chce odszkodowań dla pokrzywdzonych z powodu zanieczyszczenia Odry

Magdalena Targańska21 sierpnia, 202215 min

Trzeba uruchomić natychmiast procedurę odszkodowawczą dla pokrzywdzonych m.in. przedsiębiorców, z powodu zanieczyszczenia Odry – zaapelował w niedzielę lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Jak dodał, pomoc taką może wdrożyć premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił Tusk podczas konferencji prasowej, z powodu zanieczyszczenia Odry cała turystyka na Odrze zamarła.

„Panie premierze Morawiecki, mam w jakimś sensie dobry komunikat dla pana – żeby pomóc tym ludziom, którzy tracą dzisiaj środki do życia, którzy stracili podstawowe narzędzia do zarabiania pieniędzy – żeby im pomóc nie trzeba ustawy. (…) Pan może dziś, jutro, de facto jednym podpisem podjąć decyzję o odszkodowaniach dla tych ludzi” – powiedział Tusk.

Jak wskazał, nie byłoby to coś nowego. Przypomniał, że sam podjął taką decyzję będąc premierem w 2010 r., kiedy to Polskę nawiedziła wielka powódź. „To było zadośćuczynienie dla tych, którzy ponieśli starty – bez procedur, kwitów, biurokracji – na podstawie wstępnego szacowania szkód, strat. Po to, żeby ludzie mogli przeżyć” – powiedział Tusk. Przypomniał, że wówczas rząd płacił po 6 tys. zł.

„Trzeba uruchomić natychmiast taką procedurę odszkodowawczą. Mam nadzieję, że tych ciężko pracujących Polaków pan premier Morawiecki zrozumie. To dla nich jest naprawdę kwestia być, albo nie być” – oświadczył lider PO.

Przekazał, że z jego rozmów z przedsiębiorcami działającymi nad Odrą wynika, że w trakcie sezonu wakacyjnego wielu z nich zarabia pieniądze czasami na cały rok. „Dzisiaj tracą oni właściwie wszystko, bo przecież ten sezon nad Odrą turystyczny jest dość krótki” – wskazał.

Zdaniem Tuska, przy pomocy państwa można szybko ocenić kto ile stracił bezpowrotnie z powodu katastrofy środowiskowej na Odrze. „Te pieniądze trzeba wypłacić właśnie natychmiast – to jest kwestia decyzji z dnia na dzień i szybkich wypłat, po to żeby ci ludzie mogli przetrwać ten najtrudniejszy czas. Jeszcze raz gorąco apeluje, w imieniu także tych ludzi – ruszcie się wreszcie, podejmijcie jakiekolwiek decyzje, aby pomóc tym którzy znaleźli się w środku tych słonecznych wakacji, naprawdę w katastrofalnej sytuacji” – zaapelował Tusk.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

Leave a Reply

Koszyk