Prof. Chwedoruk: Mamy rozkwit dualizmu Tusk-Kaczyński

Karol Kwiatkowski16 stycznia, 20244 min

W zeszłym tygodniu rozkwitł dualizm, który w polskiej polityce funkcjonuje od 2005 roku, czyli Donald Tusk – Jarosław Kaczyński; to ci dwaj politycy byli zwycięzcami wydarzeń z ostatnich dni – powiedział politolog, prof. Rafał Chwedoruk, który w poniedziałek był gościem Rozmowy w południe w RMF FM i RMF24.

W jego ocenie, w zeszłym tygodniu rozkwitł dualizm, który w polskiej polityce funkcjonuje od 2005 roku, czyli PO-PiS, Donald Tusk – Jarosław Kaczyński.

Prof. Chwedoruk wyraził też pogląd, że zatrzymanie polityków PiS (zostali skazani prawomocnym wyrokiem za nadużycie władzy w tzw. aferze gruntowej – przyp. red.) było sygnałem, iż nowa Rada Ministrów, oprócz tego, że cieszy się bardzo dużą legitymacją społeczną, efektywnie kontroluje instytucje państwowe.

Jak dodał, ewentualny sprzeciw prezydenta Dudy będzie miał wymiar symboliczny. Bardziej będzie polegał zapewne na opóźnianiu efektywnego przejmowania władzy i stanowienia nowych norm – zaznaczył politolog.

W ocenie prof. Chwedoruka, w Polsce nie ma obecnie przestrzeni do konsensualnego rozstrzygania spornych spraw. Myślę, że dopiero wraz ze zmianą generacyjną – i to wśród polityków, ale także wśród istotnej części elektoratu, kiedy na przykład trochę zmienią się proporcje poparcia dla niektórych formacji – może coś się w tej materii zmieni – wskazał ekspert.

Przypomniał ponadto, iż historia zna przypadki zmian na scenie politycznej, gdy skonfliktowane w przeszłości siły polityczne, teraz współpracują. Na przykład w tak znaczącym państwie w skali świata jak w Meksyku, trzy partie, które tradycyjnie przez dziesiątki lat nawzajem się zwalczały: lewicowa, prawicowa i taka, nazwijmy to, centrowo-etatystyczna, tworzą w tej chwili wspólną koalicję przeciwko partii popularnego prezydenta kraju – powiedział Chwedoruk.

Cała rozmowa: RMF FM

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk