Partia Tuska wspiera stanowisko Niemiec przeciwko zakazowi wiz dla Rosjan

Karol Kwiatkowski21 sierpnia, 202213 min

Polska i kilka krajów UE opowiada się za unijnym zakazem wydawania wiz Rosjanom. Tego typu sankcje muszą jednak uzyskać poparcie całej Wspólnoty, a sprzeciw zapowiedział już m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz – informuje TVP Info.

W tym samym tonie, co Niemcy, wypowiada się Radosław Sikorski (PO), były szef dyplomacji w rządzie Donalda Tuska. Popiera to też Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy i Honorowy Obywatel Warszawy.

Były szef polskiego MSZ Radosław Sikorski w kilku punktach przedstawił swoje argumenty „przeciw” zakazowi wydawania wiz Rosjanom. Po pierwsze, wprowadzenie tego rodzaju „odpowiedzialności zbiorowej” uważa za nieetyczne. Po drugie – nie chce zrazić „antyputinowskich Rosjan”. Kolejny argument – martwi się, że Putin dostanie argument i będzie nazywał nas rusofobami.

„PO. Sikorski przekonuje, że przez to Putin oskarży nas o rusofobię (jakby tego już nie robił). Naiwność? Nie sądzę. Taka właśnie, usłużna wobec Berlina i Kremla, była polityka rządu PO-PSL, a Sikorski sam oskarżał o rusofobię” – komentuje publicysta Samuel Pereira.

Podobnie jak Sikorski, przeciwko zakazowi wydawania wiz zadeklarowała się także była prezydent Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem „Rosjanie powinni wiedzieć, na czym polega demokracja, a nie nauczą się tego inaczej niż dzięki podróżom na zachód”.

Źródło: TVP Info, Twitter

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • PI Grembovitz

    22 sierpnia, 2022 at 9:14 am

    To jest oczywiste, logiczne, konsekwentne od lat i jasne: Niemcy Niemcom i Niemców.
    „Niemcy ponad wszystko„?!

Leave a Reply

Koszyk