Bogusław Linda kończy 70 lat

Karol Kwiatkowski27 czerwca, 202224 min

70 lat temu, 27 czerwca 1952 r., w Toruniu urodził się Bogusław Linda, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, reżyser.

Wystąpił w m.in. filmach „Człowiek z żelaza”, „Przypadek”, „Kobieta samotna”, „Danton”, „Matka Królów”, „Magnat”, „Zabij mnie glino”, „Kroll”, „Sauna”, „Psy”, „Jańcio Wodnik”, „Prowokator”, „Tato”, „Szamanka”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”, „Demony wojny wg Goi”, „Zabić Sekala”, „Pan Tadeusz”, „Operacja Samum”, „Quo vadis”, „1920 Bitwa Warszawska” i „Powidoki”.

Bogusław Linda jest absolwentem PWST w Krakowie, tam też w grudniu 1975 roku debiutował na scenie Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej. Później występował w Teatrze Polski we Wrocławiu oraz Współczesnym i Studio w Warszawie. W latach 1977-1981 był wykładowcą we wrocławskiej filii krakowskiej PWST. W filmie debiutował w roku 1973 wielką rolą w serialu „Czarne chmury”. Od początku skupił na sobie uwagę krytyków i publiczności zyskując wiele pochlebnych recenzji. Niestety, wiele z jego filmów, które zrobił w okresie od 1981 do 1982 roku zostało zatrzymanych przez cenzurę i wyemitowano je dopiero po roku 1987. Obecnie Linda jest najpopularniejszym i najlepiej zarabiającym aktorem polskim. Pozycję swoją zawdzięcza reżyserowi Władysławowi Pasikowskiemu, który zaangażował go do do swojego debiutanckiego filmu „Kroll”. Obraz stał się przebojem, a Bogusław stał się etatowym „twardym facetem” polskiego kina.

W 1988 roku aktor debiutował po drugiej stronie kamery reżyserując film „Koniec”, a trzy lata później zrobił obraz „Seszele”. Linda również okazyjnie zajmuje się muzykowaniem. W 1997 roku nagrał piosenkę „I’m your man”, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „Sara”.
„Bogusław Linda jest niemal etatowym laureatem aktorskich nagród na festiwalach w Gdyni, żaden krytyk nie może odmówić mu talentu, a jednocześnie udała mu się sztuka niezwykła: potrafił przejść granicę pokoleń. Kiedyś – niespokojny, zbuntowany wobec otaczającej go rzeczywistości, nie potrafiący znaleźć dla siebie miejsca w świecie pełnym fałszu i zakłamania – był idolem generacji „Solidarności”. (Gwiazdy w zbliżeniu, red. J. Lutomski, Warszawa 1995, s. 101-102).
Jest jedną z największych gwiazd polskiego kina. Współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami. W swojej bogatej karierze grywał różne role, od młodych, niszczonych przez komunistyczny system inteligentów po zbuntowanych gangsterów.
Źródło: Filmweb

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

  • PI Grembowicz

    27 czerwca, 2022 at 10:09 am

    „Kobieta samotna„ bis, tzn. ciąg dalszy najlepszej epopei PRL-u, socyalizmu i komunizmu autorstwa AH i MK: wyjście z więzienia Jacka /BL/ głównego bohatera po odsiadce za zabójstwo „narzeczonej„ Irenki /MCh/ i cyrk zaczyna się od nowa, czyli to samo i tak samo! PRL bis!
    Czekamy!

Leave a Reply

Koszyk