Maląg: wspieranie niepełnosprawnych priorytetem rządu

Nasza Polska5 maja, 20227 min

Priorytetem rządu jest dalsze wspieranie osób niepełnosprawnych. Od 2015 r. nakłady na ten cel wzrosły o 140 proc. – wskazywała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ze zdziwieniem słucham wypowiedzi Donalda Tuska – stwierdziła szefowa MRiPS.

5 maja przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Podczas zorganizowanej w MRiPS konferencji prasowej minister Maląg akcentowała, że priorytetem działań rządu jest dalsze wspieranie rodzin i osób potrzebujących. Wskazywała w tym kontekście np. na programy: „Rodzina 500 plus”, „Dobry start” i „Mama 4 plus” i świadczenie rodzinny kapitał opiekuńczy. Zwracała uwagę na działania podejmowane wobec osób z niepełnosprawnościami.

„Przez cały czas, od początku, od 2015 r., gdy PiS objęło rządy, troszczymy się o osoby niepełnosprawne. (…) Dlatego ze zdziwieniem słucham wypowiedzi pana Donalda Tuska, bo w czasie, gdy miał realny wpływ na sprawowanie władzy, nakłady na niepełnosprawnych były iluzoryczne” – stwierdziła.

„Liczby mówią same za siebie. Rok 2015 ponad 15 mld zł na wszystkie nakłady na rzecz osób niepełnosprawnych. Dziś w 2022 r. jest to 37 mld zł. To jest wzrost o ponad 140 proc.” – zaznaczyła. „Najważniejsze jest utworzenie kompleksowej polityki, systematycznej” – podkreślała minister.

Lider PO wskazywał w czwartek na konferencji, że drożyzna przy obecnych niskich świadczeniach, jest czymś, co może uniemożliwić realną opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.

„Niech ten dzień będzie dniem opamiętania dla władzy i niech wreszcie władza zrozumie, że inflacja, dokuczliwa dla wszystkich, może zabijać tych najsłabszych” – mówił Tusk.

Minister rodziny podkreśliła na czwartkowej konferencji, że rząd PiS przeznaczył znaczne środki na programy dla osób niepełnosprawnych.

„W ramach Funduszu Solidarnościowego to opieka wytchnieniowa – kolejny bardzo ważny program potrzebny dla rodzin, które opiekują się swoimi ukochanymi osobami niepełnosprawnymi” – przypomniała. Poinformowała, że w 2022 r. rząd przeznaczył na ten program 210 mln zł.

Dodała, że kolejnym programem dla osób niepełnosprawnych jest program centrów opiekuńczo-mieszkalnych. „To program dla samorządów, które chcą takie centra w swoich gminach budować. Na ten program mamy w swoim budżecie przeznaczonych 390 mln zł na lata 2021-2024” – przypomniała.

Według szefowej MRiPS ważnym programem dla osób niepełnosprawnych jest dodatkowe 500 zł, które te osoby otrzymują jako wsparcie. „Na styczeń tego roku świadczeniem uzupełniającym, czyli tzw. 500 zł dla osób o niesamodzielnej egzystencji, było objętych 770 tys. osób. Środki, które na ten cel zostały wydatkowane to ponad 7,5 mld zł” – mówiła.

Przypomniała, że za rządów PiS powstał program „Za życiem”, którego budżet został zwiększony z 3,1 mld zł w latach 2027-2021 do 6 mld zł w latach 2022-2026. „Dzięki systemowym, kompleksowym działaniom staramy się zmieniać los osób niepełnosprawnych” – podkreśliła Maląg.

Zastrzegła, że w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność” w latach 2022-2024 rząd przeznaczy miliard złotych na zadania i programy związane z mieszkalnictwem dla osób niepełnosprawnych.

Wiceminister Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zapowiedział, że w planach rządu jest rozwój programów mieszkaniowych.

„W przyszłym tygodniu szczegółowo przedstawimy te programy” – przekazał, dodając, że jest to zmiana jakościowa.

Jak zaznaczył, „ma świadomość tego, że tych pieniędzy potrzeba więcej”. „Z roku na rok te kwoty wzrastają. Niech renta socjalna będzie symbolem tego, ile wykonaliśmy” – powiedział.

Wdówik przekazał, że w tym roku planowane jest także rozwijanie sieci placówek pobytu dziennego, które są „bardzo potrzebne dla osób z największymi niepełnosprawnościami”.

Przypomniał też, że w Polsce osoby z niepełnosprawnościami to grupa 3 mln obywateli i „większość z nich chce być aktywna i może być aktywna”.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk