Von der Leyen: chciałabym oddać hołd Polakom, którzy w niesamowity sposób pomagają uchodźcom

Chciałabym oddać hołd Polakom, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy; solidarność wyrażana przez Polaków jest niesamowita – powiedziała w czwartek w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Zadeklarowała podjęcie kolejnych kroków mających na celu wsparcie Ukrainy.

W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson odbyła się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zwróciła uwagę, że mija 10 tydzień agresji Rosji na Ukrainę. „Przez 10 tygodni żołnierze Putina popełniali okrucieństwa, których nie łatwo będzie zapomnieć. To 10 tygodni, w trakcie których Unia Europejska stanęła mocno za Ukrainą” – podkreśliła von der Leyen.

Jak dodała, od pierwszego dnia wojny UE wspiera Ukrainę m.in. poprzez wprowadzenie pięciu pakietów sankcji, które mają mocny wpływ na rosyjską gospodarkę. Przewodnicząca KE przypomniała, że w tym tygodniu przedstawiono szósty pakiet sankcji, który obejmuje embargo rosyjską ropę. „Putin rozpoczął tę wojnę i musi za nią zapłacić” – powiedziała.

Poinformowała, że ponad 4 mld euro zostały przeznaczone przez UE na różnego rodzaju pomoc dla Ukrainy.

Przewodnicząca KE podziękowała wszystkim Europejczykom za wyrażane wsparcie dla uchodźców. „Chciałabym zwłaszcza oddać hołd Polakom, którzy zrobili to w niesamowity sposób. Solidarność wyrażana przez Polaków jest niesamowita” – podkreśliła.

Zadeklarowała także podjęcie kolejnych kroków mających na celu odbudowę Ukrainy. „Mamy świadomość, że rząd ukraiński potrzebuje ponad 5 mld euro miesięcznie, żeby móc płacić wynagrodzenia i zapewniać podstawowe świadczenia (obywatelom-PAP). Dzisiaj w społeczności międzynarodowej pracujemy, żeby was wspierać” – powiedziała von der Leyen zwracając się do obecnego na konferencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

Wskazała, że na odbudowę Ukrainy będą potrzebne „setki miliardów euro”. „Jesteśmy skłonni dać jak najwięcej i pracować z wami jak najściślej, żeby jak najprędzej zacząć inwestycje i reformy, tak by utorować drogę Ukrainy do Unii Europejskiej” – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk