Synoptyk IMGW: dziś grad wielkości przepiórczych jaj i burze

Nasza Polska5 maja, 20223 min
Szybko rozwijające się burze z wyładowaniami atmosferycznymi, opady deszczu do 25 l na m kw., grad wielkości przepiórczych jaj. Przed takimi niebezpiecznymi zjawiskami przestrzegł w czwartek w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

„Niestety dziś będzie dużo niebezpiecznych zjawisk w postaci burz na dużym obszarze kraju. Wydano ostrzeżenia dla woj. śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego” – powiedział meteorolog.

Podkreślił, że burze będą miały charakter opadowy, choć porywy wiatru też będą silne – 70 km/h. „Podczas burz może spaść do 25 litrów wody na m kw. oraz grad do 2 cm, czyli wielkości przepiórczych jaj” – ocenił.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach coraz częściej są notowane opady dużych kul gradowych. „Co prawda do rekordu jeszcze daleko, bo największa zanotowana gradzina w Polsce miała 14 cm, to jednak jeszcze kiedyś dwucentymetrowe kule gradowe występowały bardzo rzadko w Polsce” – dodał Walijewski.

„Komórki burzowe, czyli chmury o nazwie cumulonimbus, tworzą się bardzo szybko. Dziś w ciągu godziny osiągnęły wysokość ok. 10 km” – zaznaczył. To właśnie w takich chmurach tworzą się opady deszczu, gradu i wyładowania atmosferyczne.

Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne od kilku lat nie są niczym nadzwyczajnym, a wręcz pojawiają się regularnie. Jest to wynikiem zmiany klimatu.

„W raportach przygotowywanych przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu formułowane są ostrzeżenia, że w wyniku zmian klimatu w Polsce coraz częściej będą się pojawiały upały powyżej 30 st. Celsjusza trwające dłużej niż 5 dni, więcej burz, częściej będą trąby powietrzne” – wskazał. „I to się sprawdza” – dodał Walijewski. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *