Czarnek: będą organizowane kursy języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli

Nasza Polska16 marca, 20223 min

Każdy nauczyciel ukraiński, który chce pracować w polskim systemie oświaty, będzie musiał się porozumiewać w języku polskim, dlatego będą dla nich orgaznizowane kursy językowe – zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN na konferencji prasowej był pytany o sytuacje nauczycieli, którzy przyjeżdżają do Polski z Ukrainy i czy rząd zamierza np. organizować kursy języka polskiego dla tej grupy osób.

Minister Czarnek podkreślił, że w szkołach w pierwszej kolejności zatrudniani są nauczyciele z Ukrainy posługujący się językiem polskim. Wskazał, że na stronach kuratoriów oświaty dostępne są formularze dla nauczycieli z Ukrainy, którzy chcą być zatrudnieni w polskiej szkole w charakterze pomocy nauczyciela.

Minister zaznaczył przy tym, że nie muszą oni legitymować się żadnymi dokumentami.

Jak dodał, jeszcze w tym tygodniu, w środę lub w czwartek, na stronie gov.tech także będzie dostępna zakładka formularzem, by kierować nauczycieli do poszczególnych kuratoriów oświaty.

Szef MEiN zapowiedział, że dla nauczycieli, którzy posługują się tylko językiem ukraińskim, będą organizowane kursy języka polskiego.

„Każdy nauczyciel ukraiński, który będzie chciał w polskim systemie oświaty pracować, będzie musiał się porozumiewać w języku polskim, więc te kursy jak najbardziej będą” – zadeklarował Czarnek. Zapowiedział, że takie kursy ruszą od przyszłego tygodnia.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Magdalena Gronek

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk