Szefernaker: rząd finansuje transport wszystkim uchodźcom, którzy chcą się udać na zachód Europy

Nasza Polska16 marca, 20223 min

Rząd polski finansuje transport kolejowy i autokarowy dla wszystkich uchodźców, którzy chcą się udać dalej na zachód Europy – powiedział w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że w ostatnich dniach w specjalnych i rejsowych pociągach do Niemiec wyjechało 23 tys. osób.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker wziął w środę udział w konferencji prasowej dotyczącej uchodźców z Ukrainy, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak poinformował, rząd Polski finansuje transport wszystkim uchodźcom, którzy chcą udać się dalej na zachód Europy. Dodał, że chodzi zarówno o transport kolejowy, jak i autokarowy.

„W weekend ruszył pociągi specjalne do Niemiec, teraz w tym tygodniu kontynuowane są te pociągi z Warszawy, z Krakowa oraz z Katowic. Jeżdżą także specjalne pociągi na naszą zachodnią granicę z punktu recepcyjnego w Chełmie” – powiedział.

Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch dni – w poniedziałek i wtorek – w specjalnych i rejsowych pociągach do Niemiec wyjechało 23 tys. osób, z czego w pociągach specjalnych 9 tys. osób. „Wcześniej w ciągu weekendu – piątek, sobota, niedziela – w pociągach specjalnych to było 27 tys. osób” – poinformował.

Zapewnił, że rząd będzie w dalszym ciągu proponować naszym zachodnim sąsiadom i innym państwom Unii Europejskiej „metodę sztafetową, na zasadzie takiej, że ci wszyscy, którzy planują wyjazd na zachód, ci wszyscy uchodźcy, którzy mają tam rodzinę, znajomych, którzy mają plany, aby najbliższy czas spędzić bezpiecznie w państwach Europy Zachodniej, mieli taką możliwość i rząd polski takie działania podejmuje także finansując transport kolejowy i autokarowy” – mówił.(PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk