Prezes PAP: mamy do czynienia z prawdziwą wojną dezinformacyjną

Karol Kwiatkowski16 marca, 20226 min

Obecnie mamy do czynienia z prawdziwą wojną dezinformacyjną, prowadzoną głównie przez Federację Rosyjską – powiedział w środę na konferencji prasowej prezes PAP Wojciech Surmacz. Poinformował, że PAP w przyszłym tygodniu organizuje #FakeHunter Challenge „poświęcony wojnie na Ukrainie”.

W środę odbyła się w siedzibie resortu edukacji i nauki konferencja prasowa dotycząca działań organizacji młodzieżowych i studenckich w walce z dezinformacją.

Prezes PAP podziękował MEiN oraz ministrowi Przemysławowi Czarnkowi „za to, że wspiera PAP w tym działaniu przy #FakeHunterze oraz przy organizacji #FakeHunter Challenge”.

Przypomniał, że #FakeHunter to społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie, uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska. Zaznaczył, że „gdyby nie GovTech Polska to to rozwiązanie technologiczne po prostu by nie powstało, nie mielibyśmy tego narzędzia w Polskiej Agencji Prasowej”.

„Idea powstania tego narzędzia i tego mechanizmu to oczywiście początek pandemii COVID-19 oraz to, że wraz z pandemią Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła infodemię, czyli takie niespotykane, jak na nasze czasy, zjawisko nasilenia się nieprawdziwych informacji na temat jednego wydarzenia, którym był wybuch pandemii COVID-19” – wyjaśnił prezes Surmacz.

Ocenił, że „dzisiaj, skala nieprawdziwych informacji, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, wskoczyła o co najmniej kilka poziomów wyżej, czyli mamy do czynienia z prawdziwą wojną dezinformacyjną, prowadzoną głównie przez Federację Rosyjską, która od wielu lat atakuje nasz kraj, całą Europę i świat, nieprawdziwymi informacjami”. Wskazał, że „potrafi zdestabilizować państwo, potrafi zmienić ustrój w danym państwie”.

Jak mówił, „bronimy się, jak możemy, natomiast teraz jest ten moment, kiedy musimy się naprawdę zmierzyć z bardzo poważnym wyzwaniem”. „Oprócz tych działań, które widzimy na Ukrainie – mordowanie dzieci, zwykłych ludzi, mamy też do czynienia z mordowaniem prawdy. Musimy się z tym zmierzyć” – podkreślił prezes PAP.

Poinformował, że w przyszłym tygodniu PAP przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki, GovTech Polska, ale przede wszystkim młodych ludzi

organizuje #FakeHunter Challenge „poświęcony tylko i wyłącznie wojnie na Ukrainie, brutalnemu atakowi Rosji na Ukrainę”.

Ocenił, że dzięki młodym ludziom zaangażowanym w projekt „będzie można dotrzeć do dzieci ze szkół podstawowych i średnich, do studentów, bo to jest tak naprawdę klucz do wszystkiego – przekazanie im wiedzy, jak rozróżnić prawdę od fałszu”.

Wskazał, że w mediach tradycyjnych są redaktorzy, wydawcy, osoby odpowiedzialne „za informacje, które są podawane w podmiotach, które reprezentują, a w portalach społecznościowych nie ma takich redakcji”.

„Zdecydowana większość profili to są osoby prywatne albo tak zwane troll konta” – zwrócił uwagę Surmacz.

Zauważył, że po wybuchu wojny na Ukrainie „w polskiej przestrzeni publicznej pojawiło się ponad 10 tys. kont prowadzonych przez trolli rosyjskich, którzy zajmują się tylko i wyłącznie, wprowadzaniem dezinformacji”. „To nie są informacje o tym, że na Ukrainie nie ma wojny, jest operacja specjalna, tylko to są bardzo precyzyjnie ukierunkowane informacje, które mają skonfliktować nas, rozbić nasze społeczeństwo, doprowadzić do destabilizacji państwa” – podkreślił prezes PAP. (PAP)

Autor: Katarzyna Krzykowska, Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk