Andrusiewicz: tylko jedno województwo notuje minimalne wzrosty epidemiczne

Magdalena Targańska15 lutego, 20222 min

Tylko jedno województwo notuje obecnie minimalne wzrosty epidemiczne – to województwo kujawsko-pomorskie, które w ostatnim tygodniu ma średnio 2 proc. wzrostu. Pozostałe województwa notują już dość duże spadki – poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz na wtorkowym briefingu poinformował, że województwami, które notują najwyższe spadki są te, które rozpoczęły V falę.

„Woj. podkarpackie to jest już spadek 56-procentowy, woj. małopolskie – 45 proc., woj. lubelskie – to 40 proc. spadku. Więc widzimy tę logiczną konsekwencję – tam, gdzie zaczynały się wzrosty, dziś notujemy spadki” – powiedział rzecznik MZ.

Jak dodał, danymi, które potwierdzają to, jak wygląda obecny stan epidemii, jest spadająca liczba zleceń z POZ.

„Mamy dzisiaj 36 tys. zleceń z POZ za ostatnią dobę, a jeszcze tydzień temu było to ponad 50 tys. Ostatniej doby mamy wykonane 108 tys. testów, kiedy tydzień temu było to 138 tys. testów. Cały czas spada również liczba wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego – po weekendzie, kiedy zazwyczaj mieliśmy tych wyjazdów ponad 10 tys., obecnie tej doby poweekendowej odnotowaliśmy 9 200, z czego niecały tysiąc to były wyjazdy do pacjentów covidowych. Co najbardziej z tych wyjazdów cieszy, to spadająca liczba zabieranych pacjentów z saturacją poniżej 94 proc. – to już jest na granicy 300 osób” – powiedział Andrusiewicz. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk