Problem miejsc dla pacjentów niecovidowych w szpitalach

Karol Kwiatkowski5 lutego, 20227 min

Niewydolność krążenia i perforacje wrzodów – to coraz częstsze dolegliwości, z którymi do szpitali zgłaszają się mieszkańcy woj. świętokrzyskiego. Pacjentów niecovidowych przybywa, jednak problem jest brak miejsc, szczególnie na oddziałach internistycznych.

Dyrektor ds. lecznictwa szpitala powiatowego we Włoszczowie dr Leszek Orliński zwrócił uwagę, że po pierwszych miesiącach pandemii, kiedy zgłaszających się do szpitali było mniej, teraz sytuacja wróciła do podobnego stanu z początku 2020 r. Różnica jest taka, że do szpitala trafiają osoby, często są one w bardziej zaawansowanym stanie choroby.

„Dużo pacjentów trafia w cięższym stanie. Trudno powiedzieć, czy to wciąż wynika z mniejszej opieki poza szpitalnej, czy z tego, że pacjenci z różnych powodów – w tym obaw przed zakażeniem – zgłaszają się do szpitali później” – powiedział PAP dyrektor Orliński.

„Dawno nie było takich sytuacji, jakie zdarzają się obecnie, że trafiają do nas pacjenci z perforacjami wrzodów oraz niewydolnością krążenia. Wcześniej raczej się tego nie obserwowało, teraz widać, że jest to coraz częstsze zjawisko. Pacjenci przeczekują niektóre dolegliwości, dopiero kiedy stan jest już poważny, to wtedy kontaktują się z lekarzem” – dodał.

Dr Orliński zaznaczył, że obecnie w szpitalu we Włoszczowie dla pacjentów z COVID-19 przeznaczonych jest prawie 50 łóżek, czyli około 30 proc. ze wszystkich miejsc w szpitalu.

„Łóżka covidowe mamy utworzone na bazie interny i pediatrii. Obecnie pacjentów niecovidowych zaczyna być więcej. Niedługo może pojawić się problem z miejscami internistycznymi” – dodał.

Na podobny problem zwraca uwagę dyrektor szpitala powiatowego w Busku-Zdroju Grzegorz Lasak. W jego ocenie w szpitalach brakuje łóżek ortopedycznych, chirurgicznych i przede wszystkim internistycznych. Zdaniem dyrektora jest to problem większości placówek, które pracują hybrydowo, lecząc pacjentów z COVID-19 i z innymi schorzeniami.

„Interny zostały przekwalifikowane na leczenie COVID-19. Pacjenci nie mają dostępu do lekarza, lecz trafiają do szpitala w stanach ciężkich, dlatego że na etapie leczenia samodzielnego w domach oni są po prostu niezaopiekowani tak, jak powinni być. Dostają przez teleporady antybiotyk, organizm zostaje wyjałowiony tym antybiotykiem i często się okazuje, że kiedy trafiają już do szpitala – dodatkowo jeszcze, kiedy pojawia się u nich COVID-19 – szpitale nie są w stanie pomóc tym ludziom. Wszystko przez zły tryb leczenia” – powiedział PAP dyrektor Lasak.

„Jest ogromny problem z dostępem pacjentów do hospitalizacji stacjonarnej, dotyczy to wielu chorób m.in. kariologicznych” – dodał.

Kolejną kwestią są powikłania pocovidowe. „Przechorowanie covidu powoduje wiele zmian, które mogłyby być ograniczone, jednak tak się nie dzieje ze względu na brak dostępu do tego leczenia. Nie mówiąc już o narastających problemach psychicznych, które dotykają coraz więcej osób, które przechorowały COVID-19” – dodał dyrektor.

Lasak zwrócił również uwagę na coraz trudniejszą sytuację finansową szpitali. Powoduje je nie tylko pandemia, ale też wzrost opłat za gaz, prąd i presja na podwyżki płac.

„Jeżeli szpital jest przekształcony na covidowy i oddział chirurgiczny i ortopedia nie operują, tylko leczą tak jak interna, to jak można rozliczać szpitale, że mają za mało zabiegów. To jest abstrakcja. Przez to ja dostaję finansowo po głowie. Od dna będziemy się odbijać przez parę lat. Problemem w szpitalach jest to, że finansowanie jest publiczne – często błędnie naliczane – a żeby leczyć pacjentów, trzeba zdobywać towary i usługi na wolnym rynku, a tam ceny poszły często o 300 proc. w górę” – zaznaczył.

W piątek w woj. świętokrzyskim potwierdzono rekordową w tym roku liczbę zakażeń koronawirusem – 1439 przypadków. Dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach zarezerwowano 1112 miejsc, z czego ponad 700 jest zajętych. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk