Dania: rząd zamyka już punkty szybkich testów na obecność koronawirusa

Karol Kwiatkowski5 lutego, 20222 min

W Danii do 6 marca zamknięte zostaną wszystkie punkty szybkich testów na obecność koronawirusa – poinformował w piątek rząd tego kraju. Powodem decyzji jest mniejsze zapotrzebowanie na badania w związku ze zniesieniem restrykcji przeciwepidemicznych.

Jak podała Duńska Agencja Bezpieczeństwa Dostaw, nadal czynnych będzie 160 centrów wykonujących testy PCR.

Dania należy do krajów, w których przeprowadza się najwięcej testów na Covid-19. W wielu miejscach służą do tego ustawione tymczasowo białe namioty. W ubiegłym tygodniu wykonano dziennie średnio 248 tys. badań, z czego 112 tys. szybkich testów.

W piątek w Danii potwierdzono 40 179 przypadków Covid-19. To mniej niż w ostatnich dniach. W czwartek zarejestrowano 44 225 przypadków, a w środę ponad 55 tys.

Kolejny dzień wzrosła liczba hospitalizacji, o 40 do 1156, najwięcej od początku pandemii. Na intensywnej terapii przebywa 33 pacjentów z Covid-19. W ciągu ostatniej doby zmarło kolejnych 17 osób zakażonych koronawirusem.

1 lutego Dania jako pierwszy kraj w Europie zniosła wszystkie restrykcje covidowe w związku z niewielkim obciążeniem służby zdrowia w stosunku do odnotowanych wzrostów zakażeń wariantem Omikron. W weekend, w pierwsze wolne dni po zniesieniu ograniczeń, spodziewanych jest więcej gości w pubach i restauracjach, które mogą być otwarte do późna. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk