Czarnek: W przyszłym tygodniu decyzja o ewentualnym skróceniu nauki zdalnej w 5 województwach

Karol Kwiatkowski5 lutego, 20225 min

Pod koniec przyszłego tygodnia będzie decyzja, czy uczniowie z pięciu województw, w których ferie zimowe były w styczniu, wrócą wcześniej do nauki stacjonarnej – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że decyzja będzie zależeć od sytuacji epidemicznej.

Szef MEiN pytany był w piątek w TV Republika, kiedy z powrotem uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej.

„Pamiętajmy, że dzieci w szkołach są (…). 1,6 mln dzieci nie przerwało nauki, w trybie stacjonarnym uczą się uczniowie klas I-IV (szkół podstawowych – PAP), zerówki i przedszkola” – przypomniał Czarnek. „Natomiast klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe przerwały naukę przed tygodniem i według wstępnych założeń tam nauka stacjonarna w pełni miała wrócić z końcem lutego” – przypomniał.

„Tyle, że na dzisiejszym Rządowym Zespole Zarzadzania Kryzysowego, wraz z panem premierem, panem ministrem Adamem Niedzielskim i panem ministrem Saczką, i wszystkimi innymi uczestnikami naszej rozmowy, dostrzegamy pewną możliwość przyspieszenia powrotu tych starszych roczników do szkół, zwłaszcza w tych województwach, w których nauka zdalna trwałaby najdłużej. Chodzi o te pięć województw, które ferie miały w styczniu” – dodał minister edukacji i nauki.

Jak zaznaczył, w tych województwach uczniowie będą na nauce zdalnej przez cały luty. „Tu chcielibyśmy przyspieszyć o tydzień, być może o dwa tygodnie, jeśli oczywiście te wskaźniki pandemiczne, które obserwujemy od dwóch dni, optymistyczne, bo jednak tydzień do tygodnia, drugi dzień z rzędu mamy spadek liczby zakażeń, będą kontynuowane w przyszłym tygodniu” – zaznaczył Czarnek.

„Taką decyzję pod koniec przyszłego tygodnia będziemy podejmować, jeśli – jeszcze raz powtarzam – sytuacja pandemiczna będzie na to pozwalała” – zapowiedział.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, od minionego czwartku – 27 stycznia, zawieszone zostało stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych dla uczniów klas V-VIII i uczniów szkół ponadpodstawowych, przeszli oni na zdalne nauczanie. Ma ono potrwać do 27 lutego.

Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych uczą się nadal stacjonarnie. Stacjonarnie pracują też placówki wychowania przedszkolnego.

Jednocześnie nie uległy zmianie terminy ferii zimowych. Przewidziano je w czterech terminach.

Jako pierwsi w kraju – od 15 do 30 stycznia ferie mieli uczniowie z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Obecnie trwają ferie w sześciu województwach. Do 6 lutego ferie mają uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego; dla nich ferie zaczęły się 22 stycznia. Z kolei od 29 stycznia do 13 lutego ferie mają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Jako ostatni w tym roku – od 12 do 27 lutego – ferie będą mieć uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk