Prof. Horban: wprowadzić mechanizmy prawne, które przymuszą ludzi do szczepienia

Karol Kwiatkowski12 stycznia, 202213 min

Należy wprowadzić mechanizmy prawne, które przymuszają do szczepienia ludzi, którzy nie chcą się szczepić – powiedział w środę główny doradca premiera ds. COVID-19 i przewodniczący Rady Medycznej prof. Andrzej Horban.

„Należy wprowadzić mechanizmy prawne, które w pewien sposób przymuszają do szczepienia ludzi, którzy nie chcą się szczepić lub nie mają takiej możliwości” – powiedział prof. Horban, pytany przez radio RMF FM, czy należy wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19.

Wyjaśnił, że „obowiązkowe szczepienie oznacza, że administracja państwowa, administracja medyczna musi zorganizować całe szczepienia w ten sposób, aby one były bezpłatne, dostępne i możliwe do przeprowadzenia”.

„Umożliwienie przeprowadzenia (…) to jest to, co byśmy nazwali restrykcjami (…) nakłanianie obywatela” – dodał. Przyznał, że mogą być to na przykład paszporty covidowe. „Jest to pewna forma nakłaniania, utrudnianie życia obywatelowi, którzy się nie zaszczepił” – oznajmił.

Prof. Andrzej Horban podkreślił, że szczepienie zmniejsza kilkadziesiąt razy ryzyko zgonu. Przytoczył wyniki badań, mówiące, że wśród osób niezaszczepionych będących w grupie wiekowej 60 plus na COVID-19 umiera 152,7 na 100 tys. mieszkańców Polski. W grupie, która przyjęła trzy dawki szczepionki, wskaźnik ten wynosi 3,6 na 100 tys. osób.

„U osób w wieku 50-59 lat, zgony wśród niezaszczepionych – 20,3 na 100 tys. mieszkańców, a wśród zaszczepionych 0,3. To jest odpowiedź na pytanie, jak działa szczepionka” – powiedział.

Według Ministerstwa Zdrowia dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 7,6 mln Polaków, w pełni zaszczepionych jest ponad 21,2 mln osób. (PAP)

wnk/ joz/

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Grzegorz

    12 stycznia, 2022 at 9:18 pm

    Co to za preparat zwany szczepionką skoro i tak można zostać zakażonym? Utrudnić życie to można temu pseudoprofesorowi, a od naszego życia razem z tą śmieszną radą niech się odpierdoli. Przytaczając te statystyki wpierw niech określi ten pan kto wg niego jest zaszczepiony a kto nie i kiedy daną osobę zalicza się do jednej lub drugiej grupy. Dlaczego nikt nie mówi o lekarstwie na tą chorobę?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk