Ministerstwo spodziewa się kolejnej fali koronawirusa już w styczniu

Nasza Polska19 grudnia, 20215 min

Następna fala koronawirusa może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach – powiedział w niedzielę wiceminister Waldemar Kraska. Zaznaczył, że polskie laboratoria potwierdziły już siedem przypadków zakażenia wariantem omikron.

Na antenie Polsat News wiceszef resortu zdrowia powiedział w niedzielę, że „następna fala może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach”. „To jest trochę niepokojące, ponieważ ciągle jest dużo nowych przypadków zakażeń; także jest wiele osób, które przebywa w szpitalach. Musimy, więc przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę” – wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Powiedział, że polskie laboratoria potwierdziły siedem przypadków zakażenia wariantem omikron. „Zostały one zgłoszonych do europejskiej ewidencji” – dodał Kraska.

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce – potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid – stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu omikron; zakażoną była trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

Wiceszef resortu zdrowia powiedział, że „pozostałe trzy osoby to ludzie dorośli z Warszawy i jej okolic”. „Jedną jest mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego z Warszawy, steward, który podróżował między Warszawą a Pekinem, ale także obcokrajowiec, który przebywa obecnie w Warszawie. Wszystkie te osoby są poddane kwarantannie. Także osoby z bliskiego kontaktu poddawane są badaniom na obecność nowego wariatów omikron” – powiedział Kraska. Zapewnił, że „czują się dobrze”. „Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdzie infekcja” – powiedział Kraska.

Podkreślił, że nowy wariant jest „zdecydowanie bardziej zaraźliwy, niż ten, który jest w tej chwili, czyli wariant delta”. Wiceminister zdrowia zaapelował jednoczenie o korzystanie z maseczek i zachowywanie dystansu oraz stosowanie dezynfekcji.

„Aby ten wirus mógł się szybciej rozprzestrzeniać wystarczy kilkanaście minut w bliskim kontakcie z osobą zakażoną” – ostrzegł wiceszef MZ. W ocenie Kraski, „należy wrócić także do praktyki liczenia wiernych w kościołach”.

Wiceminister poinformował, że na razie nie wiadomo, „czy wariant omikron przełamuje barierę odpornościową, którą uzyskujemy w wyniku szczepień”. „Na pewno w jakimś stopniu szczepionki będą nas chroniły przed nowym wariantem, a na pewno trzecia dawka – przypominająca” – stwierdził wiceszef MZ.

Poinformował, że pierwsza partia leków na COVID-19 dotarła już do Polski. „W tym tygodniu eksperci zdecydują, komu i gdzie będą dystrybuowane” – powiedział Karska. Przypomniał, że lek jest skuteczny pod warunkiem, że zostanie podany na początku wystąpienia objawów koronawirusa.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na konferencji prasowej, że w czwartek do Polski trafiło 42 tys. dawek remdesiviru, docierają też tocilizumab i molnupiravir – to leki wspomagające leczenie COVID-19.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk