Niemcy: tysiące koronasceptyków w Norymberdze, nieśli plakaty z hasłem „Szczepienia czynią wolnym”

Karol Kwiatkowski19 grudnia, 20214 min

Około 12 000 osób przemaszerowało w niedzielę przez Norymbergę, aby zademonstrować przeciwko działaniom rządu podejmowanym w walce z koronawirusem. Uczestnicy nieśli m.in. transparenty i plakaty z hasłami „Szczepienia czynią wolnym”, nawiązującymi do napisu na bramie niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz.

W sierpniu we Freiburgu mężczyzna został skazany za podżeganie do ludobójstwa, bo nosił tabliczkę z takim samym zdaniem – przypomina dziennik „Welt”. W czasie niedzielnych demonstracji widoczne były również naklejki przypominające żydowską gwiazdę.

„Obowiązek myślenia zamiast przymusowych szczepień” i „Nie dla przymusowych szczepień” to inne hasła wznoszone przez demonstrantów – pisze w niedzielę dziennik „Welt”.

Według reporterów stacji BR wśród protestujących było kilka grup agresywnych chuliganów, działacze NPD (paria neonazistowska) z Norymbergi, jak również grupa neonazistów z obszaru Górnej Bawarii, a także członkowie skrajnie prawicowego ruchu „Identitaeren Bewegung”.

Na równoległym wiecu bawarskiej AfD w centrum miasta, w którym uczestniczyli również liderzy frakcji w Bundestagu Alice Weidel i Tino Chrupalla, policja naliczyła około 2000 osób.

Weidel zarzuciła rządowi federalnemu, że nie chce się przyznać do „błędów i uchybień”. „Nieszczepieni są nowymi kozłami ofiarnymi za niepowodzenie polityki”, powiedziała. Chrupalla porównał sytuację do czasów sprzed zjednoczenia Niemiec. „Dziś jest gorzej niż w 1989 roku” – powiedział.

W mieście odbyły się też kontrdemonstracje. „Sojusz przeciwko prawicowemu ekstremizmowi” zorganizował wiec, w którym wzięło udział około 2000 osób – w tym minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann.

W całych Niemczech tysiące ludzi demonstrowało w weekend przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa i szczepieniom, m.in. we Frankfurcie nad Menem, Freiburgu, Karlsruhe i Duesseldorfie. Protesty były w większości pokojowe – ale w niektórych miejscach doszło do ataków na policjantów i dziennikarzy. W Berlinie policja rozpędziła nielegalne zgromadzenie kilkuset osób pod Bramą Brandenburską.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk