Nasza historiaPolskaZagranicaSzwedzi przekażą 5,5 mln koron na Fundację Auschwitz-Birkenau

Nasza Polska13 października, 20212 min

Premier Szwecji Stefan Loefven na zakończenie Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe ogłosił w środę decyzję o przekazaniu 5,5 mln koron na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau.

„Zrozumienie tego, co się stało w Auschwitz jest ważne (…). Składam osobistą obietnicę działań na rzecz zachowania pamięci Holokaustu i zwalczania antysemityzmu” – podkreślił Loefven podczas konferencji prasowej.

Głównym zadaniem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Na forum w Malmoe obecnych było ok. 400 uczestników, wśród nich 44 przedstawicieli państw, przede wszystkim ministrów oraz ambasadorów. Polskę reprezentował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. W konferencji, oprócz gospodarza – szwedzkiego premiera Stefana Loefvena – uczestniczyli także m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Albanii Edi Rama.

Z Malmoe Daniel Zyśk (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

czternaście − pięć =