Portugalia/ Służby medyczne: zaszczepieni nie muszą wykonywać testów na Covid-19

Karol Kwiatkowski13 października, 20212 min

Zaszczepieni przeciw Covid-19 nie muszą wykonywać testów na obecność koronawirusa w organizmie – ogłosiła portugalska Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS). Rządowa instytucja wskazała, że certyfikat szczepień daje uprawnienia po upływie 14 dni od przyjęcia ostatniej dawki preparatu.

W środowym komunikacie DGS poinformowała, że dokument potwierdzający przebycie pełnego procesu szczepień nie może być podważany przez instytucje, które dotychczas wymagały przedstawienia testu na Covid-19.

Sprecyzowano, że nakaz posiadania ważnych testów obowiązywał m.in. w przypadku uczestników niektórych wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym i towarzyskim.

Od środy testy mogą też zostać zastąpione certyfikatem w przypadku pracowników oddziałów intensywnej terapii, zakładów karnych, centrów oświatowych, a także ośrodków dla migrantów i uchodźców.

Władze DGS wyjaśniły, że wyjątkiem pozostaną domy spokojnej starości, w których wykonywane okresowo testy na obecność koronawirusa będą wciąż wymagane od podopiecznych, personelu oraz osób odwiedzających te placówki.

W środę po południu ministerstwo zdrowia Portugalii ogłosiło, że podczas ostatnich 24 godzin zanotowano wyższy niż w minionym tygodniu dobowy poziom zgonów oraz infekcji koronawirusem. Od wtorku zanotowano 9 ofiar śmiertelnych oraz 828 przypadków zakażenia.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk