ZagranicaAustralia/ Lockdown Canberry przedłużony o miesiąc

Karol Kwiatkowski14 września, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Lockdown stolicy Australii, Canberry, został we wtorek przedłużony o kolejny miesiąc i potrwa co najmniej do połowy października. „To najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pozwoli nam to na święta Bożego Narodzenia bez ryzyka” – powiedział szef rządu terytorium stołecznego Andrew Barr.

Około 400 tys. mieszkańców Canberry zmuszonych jest od miesiąca pozostawać w domu z powodu wykrycia pierwszych przypadku wariantu koronawirusa Delta w mieście – przypomina AFP.

We wtorek liczba aktywnych zakażeń koronawirusem w stolicy wynosiła 252, a osób, które wyzdrowiały – 276.

Barr zapewnił podczas konferencji prasowej, że lockdown jest „najpewniejszym sposobem” na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na zaszczepienie jak największej liczby osób.

Blisko 53 proc. osób powyżej 16. roku życia zostało w stolicy pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi i jest to największy odsetek w Australii, która od trzech miesięcy zmaga się z kolejną falą zakażeń, związaną z wariantem Delta i nawiedzającą poszczególne stany – pisze AFP.

W całym kraju w zeszłym tygodniu diagnozowano średnio 1,7 tys. nowych infekcji dziennie. Od poniedziałku w Australii szczepieniami przeciw Covid-19 objęto również młodzież w wieku 12-15 lat. W niedzielę zakupiono dodatkowy milion dawek szczepionki firmy Moderna.

Teraz jednak akcję szczepień przyspieszono przede wszystkim – poza Canberrą – w Sydney i Melbourne, gdzie również obowiązują surowe restrykcje epidemiczne.

W ubiegłym tygodniu szefowie rządów stanów wraz z przedstawicielami rządu federalnego ustalili, że restrykcje w kraju zostaną zniesione, gdy odsetek osób w pełni zaszczepionych będzie wynosić między 70 a 80 proc. Wtedy też Australia ma otworzyć swe granice.

Od początku pandemii w Australii wykryto ponad 75 tys. zakażeń koronawirusem, a w związku z Covid-19 zmarło ponad 1,1 tys. chorych. (PAP)

 

Jeśli chcesz wiedzieć do czego służy pH metr kliknij tutaj.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzynaście + 8 =