Do czego służy pH metr?

Artykuł Sponsorowany14 września, 20216 min

Ph metr

Zanim opiszę działanie urządzenia jakim jest pH metr przybliżę czym jest pH i po co się mierzy ten parametr. pH jest wskaźnikiem, który pokazuje, czy gleba jest zasadowa czy kwaśna. Wykonując badanie za pomocą tego urządzenia możemy sprawdzić jaka jest różnica pomiędzy substancjami kwaśnymi a zasadowymi.

Pomiaru możemy dokonać na dwa sposoby. Jedna i druga metoda da nam taki sam wynik pomiaru, obie metody są równie skuteczne.

Pierwsza metoda wykorzystuje specjalny papier lub specjalne rozpuszczalne związki chemiczne, które zmieniają swój kolor i na tej podstawie możemy odczytać wartość pH. Metoda ta jest szybka i co ważne jest to tani sposób badania. Jednak ma swoją wadę, badanie takie nie może być wykorzystane, kiedy potrzebny jest bardzo dokładny pomiar.

Drugim sposobem jest wykorzystanie specjalnej membrany. Dzięki temu uzyskujemy szybki pomiar i co bardzo ważne, jest to pomiar znacznie dokładniejszy niż metoda opisana wcześniej. Badanie tą metodą daje powtarzalne wyniki. Urządzenie jest proste w obsłudze, a wynik wyświetlany jest na ekranie. Nie ma tutaj miejsca na ręczną interpretację wyników. Jak łatwo się domyślić, koszt takiego urządzenia będzie wyższy niż papierków z odczynnikiem chemicznym

Czym są ph metry?

PH metr to urządzenia, które pokazuje wartość pH. Urządzenie to zbudowane jest z dwóch elektrod, elektrody wskaźnikowej i elektrody porównawczej. Jedną z nich podczas badania należy zanurzyć w badanym roztworze. Drugą elektrodę zanurza się w roztworze wzorcowym. PH drugiego roztworu jest znane i będzie służyło do porównania. Ze względu na swoje właściwości na roztwór wzorcowy często wybierany jest chlorek srebra. Jeżeli chodzi o wygląd to najbardziej standardowym urządzeniem jest długa szklana rurka, w której znajdują się elektrody.

Zasady pomiaru pH

Przenośny miernik pH mierzy dwa roztwory i na ich podstawie dokonuje obliczenia i wyznacza poziom pH. Do dokonaniu pomiaru pH w urządzenie znajduje się membrana. Łączy ona ze sobą oba roztwory, ale nie pozwala na ich wymieszanie. Do wykonania dokładnego pomiaru konieczne jest odpowiednie skalibrowanie urządzenia. Oprócz kalibracji ważna jest temperatura badania. Optymalną wartością do badania jest 25 stopni Celsjusza w pomieszczeniu. Przygotowanie do badania jest bardziej wymagając niż sam jego proces. Wystarczy umieścić sondę w badanym roztworze i poczekać na wynik.

Rodzaje pH metrów

Na prawidłowe działanie urządzenia wpływa wiele czynników. Z tego pH metry muszą zostać dostosowane do miejsca w którym będą dokonywały pomiarów. PH metry dostępne są w wielu różnych modelach. Zarówno bardzo rozbudowane do podłączenia pod komputer jak i proste rozwiązania do stosowania w akwarystyce.

Oczywiście najdokładniejsze pH metry znajdziemy w laboratoriach, gdzie kluczowym elementem jest bardzo dokładny pomiar wartości., tam ph ustala się najdokładniej. Tak dokładny pomiar ph ie jest jednak potrzebny dla przeciętnego użytkownika i dlatego ph metry używane w codziennym życiu mogą być mniej dokładne.

Przenośny miernik ph – gdzie się przyda?

Jak wspomniałem wcześniej, miejsce gdzie stosowany jest pH metr umożliwia wykonania pomiaru miej lub bardziej dokładnego. W przypadku pomiarów wykonywanych w domu na własne potrzeby lub zabawy amatorskiej w zupełności wystarczą najprostsze mierniki. Oczywiście kiedy musimy wykonać dokładny pomiar, wówczas należy zainwestować w lepsze urządzenia. Oto kilka przykładów, gdzie znajdą zastosowanie ph metry.

– w akwarystyce zarówno słodkowodnej

– na pływalniach i w SPA,

– w napojach zimnych i gorących,

– w rolnictwie,

– w farmacji,

– w gabinetach kosmetycznych.

i w wielu innych miejscach.

undefined

Udostępnij:

Artykuł Sponsorowany

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk