Paweł Kowal: Jeśli PiS nie podoba się Unia Europejska, to niech zrobi referendum

Magdalena Targańska13 września, 20214 min

Jeśli PiS nie podoba się Unia Europejska, to niech zrobi referendum i zapyta Polaków, czy chcą w niej być – powiedział w poniedziałek poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska). Podkreślił, że to jest jego zdanie i jego pomysł, a nie ugrupowania.

Kowal był pytany poniedziałek w RMF FM o wypowiedź posła Marka Suskiego (PiS), że Unia Europejska jest „okupantem”, z którym będziemy walczyć, o zdanie polityków Solidarnej Polski, którzy wskazują na ujemny dla Polski bilans finansowy w relacji z Unią, czy wypowiedź wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego (PiS), że trzeba będzie podjąć jakieś bardziej radykalne kroki w stosunku do UE.

Poseł KO zastanawiał się, czy warto z nimi na poważnie dyskutować. Jak ocenił, są to wypowiedzi, które „próbują rozhuśtać opinie Polaków w kierunku niechęci do Unii Europejskiej, ale nie są w stanie tego zrobić, bo każde kolejne badanie pokazuje, że Polacy są za Unią Europejską – za przynależnością do Unii”.

„Ja mam dla nich taki prosty pomysł – mówię to w swoim imieniu, żeby nie było, że jest to stanowisko Koalicji Obywatelskiej – no to +zróbta+ referendum. Jak im się Unia Europejska nie podoba, to niech zrobią referendum. To je przegrają dzisiaj sromotnie, dlatego, że Polacy nie są gotowi na zabawy pod tytułem +wychodzimy z Unii Europejskiej+” – oświadczył poseł KO. „I chwała Bogu, to świadczy o mądrości Polaków” – dodał Kowal.

Jak dodał, też obawia się, że kiedyś PiS wyprowadzi Polskę z Unii, jest to proces powolny i trzeba na niego odpowiadać. „Jednak jest jakaś granica absurdu w niektórych wypowiedziach, a moim zdaniem słowa Marka Suskiego przekroczyły granicę absurdu i szaleństwa” – powiedział poseł KO.

Zaznaczył, że mógłby jeszcze rozmawiać o wypowiedzi Terleckiego, ale w wypowiedzi Suskiego „nie ma niczego, co poważne trzeba byłoby podnosić”.

Według posła ten spór i argumenty sprowadzają się jednak jedynie do tego, czy jesteśmy za interesem społecznym i interesem rozwoju państwa, czy za interesem grupy, „która trzyma władzę”.(PAP)

 

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk