USA/ Biden wezwał firmy do wprowadzenia obowiązku szczepień dla pracowników

Karol Kwiatkowski23 sierpnia, 20214 min

Prezydent USA Joe Biden wezwał w poniedziałek prywatne firmy, by wprowadziły obowiązek szczepienia przeciw Covid-19 dla swoich pracowników po tym, jak rządowa Agencja Żywności i Leków (FDA) w pełni zatwierdziła szczepionkę firmy Pfizera.

„Jeśli jesteś przedsiębiorcą, przywódcą organizacji pozarządowej, władz lokalnych lub stanowych, który czekał z wprowadzaniem wymogów szczepień na pełną aprobatę FDA, wzywam cię, byś to teraz zrobił” – powiedział Biden podczas wystąpienia w Białym Domu po wydaniu przez Agencję pełnej zgody na użytek i marketing szczepionki Pfizer-BioNTech.

Prezydent wezwał przywódców, by „zrobili to, co on sam zrobił”, wprowadzając obowiązek szczepienia dla wszystkich pracowników federalnych oraz żołnierzy.

Jak dodał, wymogi szczepień nie są niczym nowym i obowiązują od dekad w wielu szkołach i miejscach pracy.

Prezydent zwrócił się też do ludzi, którzy dotąd się nie szczepili ze względu na dopuszczenie szczepionki do użytku w trybie warunkowym. „Jeśli jesteś jednym z milionów Amerykanów, którzy czekali na pełną zgodę (FDA), to ten czas w końcu nadszedł. Proszę cię, zaszczep się, zrób to dzisiaj” – mówił Biden.

Prezydent przyznał, że choć zdarzają się przypadki infekcji koronawirusem wśród zaszczepionych, to są one „znacznie rzadsze” niż wśród pozostałych i mają „znacznie mniej dotkliwe” skutki.

„Niemal wszyscy, którzy teraz umierają, to niezaszczepieni. (…) Ryzyko (poważnej choroby) jest (wśród zaszczepionych) bardzo, bardzo niskie” – mówił Biden.

Przytoczył też badania Uniwersytetu Yale, które sugerowały, że stosunkowo szybka akcja szczepień w USA zapobiegła ok. 100 tysiącom zgonów i 400 tys. przypadków hospitalizacji.

Biden wyraził zadowolenie z faktu, że tempo szczepień w USA wzrosło w ostatnim czasie – w ciągu ostatniego tygodnia zaszczepiło się 6 mln osób, co jest najlepszym wynikiem od ponad półtora miesiąca.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk