Kukiz: we wrześniu ruszy zespół, który miałby wypracować zmiany w ordynacji wyborczej

Karol Kwiatkowski24 sierpnia, 20213 min

We wrześniu ruszy zespół, który miałby wypracować zmiany w ordynacji wyborczej i takie przepisy, aby każdy obywatel RP mógł mieć nadane indywidualne, bierne prawo wyborcze – powiedział PAP lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. Do zespołu – jak przekazał Kukiz – mają być zaproszeni członkowie wszystkich opcji politycznych.

Powstanie sejmowego zespołu ds. zmian w ordynacji wyborczej zostało zapisane jako postulat Kukiz’15 w porozumieniu programowym, które ugrupowanie muzyka podpisało na przełomie maja i czerwca z Prawem i Sprawiedliwością. „Prace tego zespołu ruszą we wrześniu” – przekazał PAP Kukiz. „Zaproszenia do udziału w zespole zostaną wysłane do wszystkich opcji politycznych” – dodał.

„Celem prac zespołu będzie wypracowanie takich rozwiązań, które nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu RP” – mówił Kukiz.

Jak podkreśla muzyk, „już dziś mamy opinię Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 31 maja 2019 roku, gdzie PKW stwierdza, że Kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości indywidualnego ubiegania się o mandat posła”.

„I to będzie podstawowym kierunkiem działania tego zespołu, aby wypracować takie przepisy, aby każdy obywatel Rzeczypospolitej miał równe prawa w zakresie skorzystania ze swojego indywidualnego, biernego prawa wyborczego, a nie tylko członkowie partii politycznej” – mówił Kukiz.

„To nie ma być ordynacja Kukiza, to ma być ordynacja kompromisu wypracowana przez zespół” – podkreślił lider Kukiz’15.

W czasie rozmów między Kukizem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim muzyk przypominał, że PiS w 2006 roku zgłosiło projekt nowej ordynacji wyborczej, który zakładał wprowadzenie 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich w wyborach do Sejmu. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk