USA/ Los Angeles: 30 proc. nowych zakażeń stanowią zaszczepieni

Karol Kwiatkowski20 sierpnia, 20216 min

Pod koniec lipca w Los Angeles wariant Delta stanowił 90 proc. przypadków, a 30 proc. nowych zakażeń zanotowano wśród osób w pełni zaszczepionych.

W marcu przełomowe infekcje wśród w pełni zaszczepionych mieszkańców Los Angeles stanowiły zaledwie 2 proc. wszystkich przypadków. Do czerwca, kiedy Delta stanowiła 50 proc. wszystkich wariantów w Los Angeles, przełomowe infekcje wśród w pełni zaszczepionych mieszkańców wzrosły do 20 proc. wszystkich zidentyfikowanych przypadków. Pod koniec lipca, urzędnicy hrabstwa poinformowali, że wariant Delta zdominował wszystkie inne, stanowiąc ponad 90 proc. wszystkich pozytywnych testów analizowanych pod kątem wariantów. W rezultacie, stosunek przypadków przełomowych wzrósł do 30 proc.

Podczas gdy dane z hrabstwa L.A. dotyczące wariantu Delta nie zostały podane za sierpień, na dzień 21 sierpnia Delta stanowiła 98 proc. wszystkich testów sekwencjonowanych genomowo w Kalifornii. Równoległy wzrost zakażeń przełomowych nie został jeszcze odnotowany, ale prawdopodobnie jest on również znaczący, według dyrektor ds. zdrowia publicznego w Los Angeles Barbary Ferrer.

Podczas gdy nadal uznaje się skuteczność szczepionek, Ferrer zauważyła, że odsetek w pełni zaszczepionych Angelenos, którzy zostali zarażeni i hospitalizowani również wzrósł w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

W kwietniu w pełni zaszczepieni ludzie stanowili tylko 5 proc. hospitalizowanych pacjentów z Covid w Los Angeles. Do lipca liczba ta wzrosła do 13 proc. Ogólnie jednak odsetek zaszczepionych osób, które mają pozytywny wynik testu, są hospitalizowane lub umierają z powodu Covida pozostaje niski – wszystkie poniżej jednego procenta. Spośród prawie 5,15 miliona w pełni zaszczepionych mieszkańców hrabstwa we wtorek, 27 331 przeszło test pozytywny. To daje wskaźnik 0,53 proc. Tylko 742 osoby były hospitalizowane, co daje wskaźnik 0,014%. Tylko 68 osób zmarło, co daje wskaźnik 0,0013%.

Liczba hospitalizacji stale rośnie od ponad miesiąca, ale Ferrer zauważył, że pomiędzy kwietniem a połową sierpnia, około 25% pacjentów z Covid-pozytywnym wynikiem w Los Angeles było hospitalizowanych z innego powodu niż koronawirus. Ich infekcja została wykryta tylko podczas rutynowych badań przy przyjęciu.

Szybko jednak dodała: „Bądźmy szczerzy: oni na pewno mają Covid; nie zawyżamy liczby przypadków”.

Ferrer przypisała wzrost przełomowych przypadków do faktu, że jest więcej wariantu Delta krążącego teraz. „Ludzie będą mieli większy kontakt z wirusem” – zauważyła.

Dostrzega też inny czynnik: „Być może zaczynamy dostrzegać nieco słabnącą ochronę (zapewnianą przez szczepionki – red.), szczególnie wśród starszych osób”. Ferrer przytoczyła przykład Izraela, który ma 60% swojej populacji w pełni zaszczepionej, ale wydaje się, że obserwuje coraz mniejszą ochronę ze strony szczepionek. Kraj ten niedawno rozpoczął trzecią rundę szczepień przypominających.

„Podzielam obawy”, powiedziała Ferrer o rosnącej liczbie hospitalizacji wśród osób zaszczepionych, „ale myślę też, że liczba ta jest o wiele niższa (niż mogłaby być)”. Zauważyła, że mediana wieku w pełni zaszczepionych osób w szpitalu jest prawie 15 lat starsza niż mediana wieku nieszczepionych pacjentów, co wskazuje na zwiększoną ochronę wśród tych najbardziej narażonych.

„Przy tak wysokim wskaźniku transmisji środowiskowej, więcej w pełni zaszczepionych osób ulega infekcjom poszczepiennym. Jednak ta sama informacja pokazuje również, jak dużą ochronę mają osoby w pełni zaszczepione” – powiedział Ferrer. „Większość z nas, którzy są w pełni zaszczepieni, nie zaraża się. A jeśli już dojdzie do zakażenia, nie wymagamy hospitalizacji i jest bardzo mało prawdopodobne, abyśmy tragicznie stracili życie z powodu Covid”.

Źródło: Yahoo!

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *