Uczelnie wracają do nauczania stacjonarnego. Jest decyzja ministra

Karol Kwiatkowski20 sierpnia, 20213 min

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek skierował dziś, 20 sierpnia br. list do rektorów. Poinformował w nim o uchyleniu rozporządzenia czasowo ograniczającego działalność uczelni. Szef MEiN wskazał jednocześnie, że w nowym roku akademickim Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje co do zasady powrót do kształcenia w trybie stacjonarnym. Wszelkie zmiany w tym zakresie będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19 oraz decyzje rządu.

Powrót do kształcenia w siedzibach uczelni

Minister Przemysław Czarnek przypomniał rektorom, że 15 sierpnia 2021 r. nastąpiło zniesienie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni i podmiotów prowadzących kształcenie doktorantów. Oznacza to, że w nowym roku akademickim zajęcia co do zasady będą odbywały się w trybie stacjonarnym. Wszelkie zmiany dotyczące form kształcenia będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19 oraz decyzje rządu w tym zakresie.
Szef MEiN zaznaczył, że w przypadku zwiększenia się liczby zachorowań na COVID-19 możliwe będzie ponowne wprowadzenie kształcenia w trybie hybrydowym, zaś w skrajnym przypadku również powrót do kształcenia zdalnego.

Organizacja kształcenia w nowym roku akademickim

Minister Edukacji i Nauki zaapelował do rektorów o niezwłoczne podjęcie działań informacyjnych, które umożliwią studentom i doktorantom przygotowanie się do powrotu na uczelnie. Zwrócił uwagę, że uchylenie rozporządzenia czasowo ograniczającego działalność uczelni oznacza, że do 14 października 2021 r. musi zostać przedłużona ważność legitymacji studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich.

Minister Przemysław Czarnek wyraził w liście nadzieję, że dzięki akcji szczepień uda się w przyszłości uniknąć ponownego ograniczenia działalności uczelni. Dodał, że Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy ze środowiskiem studentów i doktorantów będzie podejmowało działania informacyjne i promujące szczepienia.

Szczegóły dotyczące nowelizacji rozporządzenia można znaleźć w komunikacie MEiN tutaj.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk