Maląg: konsekwentna i skuteczna polityka prorodzinna ma służyć każdemu Polakowi

Nasza Polska20 sierpnia, 20219 min

Konsekwentna i skuteczna polityka prorodzinna ma służyć każdemu Polakowi. Budujemy Polskę opartą na rodzinie. To ma być silny fundament i z tego kursu nie zejdziemy – mówiła w piątek w Tarnowskich Górach minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg odwiedziła w piątkowe popołudnie zorganizowany na tarnogórskim rynku piknik promujący rządowy program Polski Ład. Wydarzeniu towarzyszyła ok. 30-osobowa demonstracja z postulatami m.in. niezależności telewizji TVN. „Wolne media, wolni ludzie, wolny naród”, „Tu jest Europa”, „PiS off” – głosiły transparenty. Demonstranci w trakcie briefingu Maląg m.in. gwizdali gwizdkami i na palcach.

Minister rodziny oceniła, że hałas wywoływany przez opozycję pokazuje, że Polska jest wolnym krajem. „Żyjemy w wolnej Polsce dlatego, że możecie państwo bez skrępowania zakłócać nasze uroczystości. Tutaj mamy piękny piknik rodzinny i cieszę się, że państwo chcecie słuchać tego, co my proponujemy dla Polaków” – uznała Maląg.

Oceniła, że przed rządami Prawa i Sprawiedliwości Polska była państwem elit. „A dzisiaj przede wszystkim służymy Polakom, służymy każdemu Polakowi, który tego wsparcia potrzebuje” – stwierdziła szefowa MRiPS. „Szanowni państwo, droga opozycjo, my z tego kursu nie zejdziemy” – zadeklarowała.

„Przede wszystkim skuteczna, konsekwentna polityka rodzinna – ona ma służyć każdemu Polakowi. Budujemy Polskę, która jest oparta na silnej rodzinie, na rodzinie, w której przede wszystkim jest siła i jest wartość – to ma być ten silny fundament. Z tego kursu nie zejdziemy, bo kiedy przychodzimy na świat, wokół nas są nasi rodzice, dziadkowie – oni nas wychowują, oni nas kształtują, a kiedy dorastamy, przede wszystkim marzymy o tym, aby założyć swoją rodzinę” – mówiła Maląg.

„Budujące jest to, że blisko 100 proc. młodych Polaków chce zakładać rodziny, chce mieć dzieci. I my chcemy te warunki stworzyć” – podkreśliła. „Ale nie zapominając o seniorach, którzy zbudowali nasz kraj i dzięki którym silnie możemy realizować naszą politykę i tę politykę realizować będziemy – politykę opartą przede wszystkim na wsparciu rodzin” – dodała.

„Dlatego Polski Ład, dlatego programy społeczne, a więc program Rodzina 500 plus, który realizujemy już od sześciu lat: program, który służy Polakom. Jak mogła być realizowana polityka prorodzinna, skoro opozycja mówi o tym, że urodzenie dziecka to dla kobiet było uciemiężeniem na co najmniej 20 lat” – pytała, nawiązując do wypowiedzi szefa PO Donalda Tuska sprzed kilkunastu dni.

„Nie było możliwe realizowanie polityki prorodzinnej. Realizacja tej polityki rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarowych programów” – mówiła minister, wymieniając następnie funkcjonujące i zapowiadane działania rządu wsparcia dla rodzin i seniorów i wspominając o cofnięciu wydłużenia wieku emerytalnego i podniesieniu emerytur.

„Nie zejdziemy też z kursu polityki inwestycyjnej, która służy także samorządom. Jeżeli spojrzymy na analizy budżetów samorządów w przestrzeni lat 2016-2020, to jest wzrost o ponad 40 proc. Tworzenie polityki prorodzinnej to jest wspólne działanie rządu, samorządów, ale także organizacji pozarządowych i pracodawców. Dlatego Polski Ład zakłada kolejne wsparcia” – akcentowała.

Wymieniła w tym kontekście zapowiadaną ustawę na temat zabezpieczenia wkładu własnego dla młodych do kredytów mieszkaniowych, zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys., podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł, podnoszenie nakładów na służbę zdrowia, wprowadzenie nowych rozwiązań dla wspólnego rozliczania się małżonków, a także 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko.

„I przede wszystkim będziemy tworzyć dobrą kulturę wokół rodzin. Bo możemy się różnić światopoglądowo, możemy różnić się i rozmawiać na argumenty. Ale czy rozmawia się i przekonuje do swoich argumentów krzycząc, gwiżdżąc? Jaki to jest szacunek do drugiego człowieka? Te osoby wystawiają sobie same świadectwo, nie komentujmy tego” – zaapelowała Maląg.

„My, jako rząd, będziemy działać przede wszystkim dla dobra drugiego człowieka. Takie działania są konieczne i z podniesioną głową będziemy realizować naszą politykę spełniania marzeń Polaków, którą gwarantuje Polski Ład” – zakończyła minister rodziny.

Obecna na briefingu tarnogórska posłanka Barbara Dziuk (PiS) m.in. dziękowała Maląg za to, że Tarnowskie Góry są mocno wspierane przez rząd. Wiceburmistrz miasta Piotr Skrabaczewski podkreślił, że sprawne zarządzanie państwem wymaga sprawnego przepływu informacji między przedstawicielami samorządów i państwa.

Na piątkowym pikniku w Tarnowskich Górach, poza namiotami z oznaczeniami „Polski Ład” czy „Rodzina 500 plus”, w namiotach Tauronu wystawiały się tarnogórski szpital powiatowy, Narodowy Fundusz Zdrowia czy miejscowa fabryka Faser. Stały bannery gliwickiej Huty Łabędy i posłanki Dziuk. Grała orkiestra górnicza.(PAP)

Autorzy: Mateusz Babak, Olga Zakolska

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk