Uroczystości pogrzebowe abp. Henryka Hosera odbędą się w piątek o godz. 12

Karol Kwiatkowski14 sierpnia, 20213 min

Msza św. pogrzebowa abp. Henryka Hosera odbędzie się w piątek o godz. 12 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Eucharystii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz – poinformowało biuro prasowe diecezji warszawsko-praskiej.

Abp Henryk Hoser zmarł w piątek wieczorem w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w wieku 78 lat.

Msza św. pogrzebowa abpa Henryka Hosera odbędzie się w piątek o godzinie 12 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie – czytamy w komunikacie opublikowanym w sobotę na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej.

Autorzy komunikatu dodali, że kazanie podczas mszy pogrzebowej wygłosi metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

„Po mszy św. (nastąpi – PAP) złożenie ciała Zmarłego w krypcie w podziemiach katedry warszawsko-praskiej” – napisali.

Poinformowali, że dzień wcześniej, w czwartek o godz. 12, odprawiona zostanie msza św. żałobna w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie, a o godz. 18 – druga msza św. żałobna w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.

Zaznaczyli, że przed i po mszy św. będzie możliwość modlitwy przy trumnie.

Abp Henryk Hoser był pallotynem, od maja 2008 r. był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Henryka Hosera z urzędu biskupa warszawsko-praskiego, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Następcą abp. Hosera został bp Romuald Kamiński.

W maju 2018 r. papież Franciszek mianował arcybiskupa Henryka Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim przy parafii w Medjugorje, gdzie od 1981 roku – jak twierdzi szóstka młodych ludzi – trwają objawienia Matki Bożej.

Wcześniej pełnił funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ponad 20 lat spędził na misjach w Rwandzie i Zairze. Od 2008 roku abp Hoser przewodził pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.(PAP)

autor: Iwona Żurek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk