Minister Błaszczak odznaczył medalami żołnierzy-olimpijczyków

Karol Kwiatkowski14 sierpnia, 20217 min

Podczas spotkania z żołnierzami w Ossowie – dzień przed 101. rocznicą Święta Wojska Polskiego – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył odznaczenia resortowe olimpijczykom-żołnierzom, którzy reprezentowali Polskę i Wojsko Polskie podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Podczas pikniku „Zostań Żołnierzem RP” zaprezentowano sprzęt wojskowy z wybranych jednostek Wojska Polskiego. Na pikniku do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego zachęcali rekruterzy reprezentujący wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP. O godz. 14.00 nad polem bitwy przeleciały trzy samoloty TS-11 Iskra i trzy M-346 Bielik. W pikniku uczestniczyły również szkoły średnie tworzące klasy wojskowe.

Ossów, 14.08.2021. Odznaczone: złote i srebrne medalistki Igrzysk Olimpijskich w Tokio w sztafecie Iga Baumgart-Witan (P), Małgorzata Hołub-Kowalik (2L), Justyna Święty-Ersetic (L) oraz brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w kajakarstwie Helena Wiśniewska (2P) podczas pikniku „Zostań Żołnierzem RP”, 14 bm. w Ossowie, w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego. (sko) PAP/Leszek Szymański

Gośćmi pikniku byli żołnierze, medaliści IO w Tokio, którzy reprezentują barwy utworzonego wiosną tego roku Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego: szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Iga Baumgart-Witan, szer. Małgorzata Hołub-Kowalik, mar. Wojciech Nowicki, szer. Malwina Kopron, szer. Tadeusz Michalik, mar. Patryk Dobek, szer. Helena Wiśniewska. Wszyscy zostali odznaczeni brązowymi medalami za Zasługi dla Obronności Kraju. Szef MON minister Mariusz Błaszczak powiedział, że „wojskowi olimpijczycy stanowią przykład dla pozostałych żołnierzy”. Dodał, że działania wojsk w sferze sportu służą również szerszemu promowaniu aktywności fizycznej.

W imieniu odznaczonych głos zabrała lekkoatletka Iga Baumgart-Witan. Podziękowała za wsparcie MON w przygotowaniach polskich sportowców i zauważyła, że nie byłoby to możliwe bez Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. „Dzięki niemu możemy rozwijać się nie tylko sportowo, ale także zawodowo, służąc w WP” – powiedziała mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej i wicemistrzyni w sztafecie kobiet 4×400 metrów.

Według planów MON, docelowo służbę w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym będzie pełnić około 200 żołnierzy-sportowców. Według MON głównym zadaniem nowo powołanej jednostki jest zapewnienie służącym w wojsku sportowcom wyczynowym odpowiednich warunków do treningu i przygotowanie ich do startów na zawodach. Dodała, że w planach jest rozszerzenie składu CWZS.

61 z 215 osób, które zdobyły kwalifikację olimpijską do Tokio, było żołnierzami WP. Wojskowi sportowcy walczyli o medale w 15 dyscyplinach: boksie, judo, kajakarstwie, kolarstwie torowym, lekkoatletyce, łucznictwie, pięcioboju nowoczesnym, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, strzelectwie sportowym, szermierce, wioślarstwie, wspinaczce sportowej, zapasach oraz żeglarstwie.

W kontekście prowadzonej przez MON kampanii „Zostań żołnierzem RP” minister Błaszczak zauważył, że w 1920 r. dla losów bitwy kluczowa była rola ochotników wstępujących w szeregi Armii Ochotniczej. „To oni zatrzymali nawałę bolszewicką i pochód komunizmu na zachód Europy. Możemy być dumni z postawy żołnierzy wstępujących w szeregi WP i powinni być oni wzorem dla współczesnych” – podkreślił szef MON. Dodał, że tegoroczne pikniki organizowane w wielu miastach Polski zastępują wielkie defilady, które od 2020 r. nie są organizowane ze względu na epidemię.

Sobotnie obchody w Ossowie rozpoczęły się mszą św. polową w intencji Bohaterów Ossowa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki. Wieczorem zostanie odsłonięta tablica poświęcona wsparciu Rumunii dla polskiego wysiłku wojennego w 1920 r.

Następnie w Alei Dębów przy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie nastąpi odsłonięcie popiersie ks. płk. Jana Osińskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. O godz. 21.00 odczytany zostanie Apel Poległych i złożone zostaną wieńce pod krzyżem w miejscu śmierci ks. Skorupki. W tym samym miejscu rozpoczną się niedzielne uroczystości w Ossowie. (PAP)

Autor: Michał Szukała

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk