ZagranicaDania reguluje rynek; zagraniczni inwestorzy będą sprawdzani przez rząd

Nasza Polska13 sierpnia, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Zagraniczne firmy, które zamierzają po 1 września zainwestować w Danii, mają obowiązek uzyskać zezwolenie od rządowej agencji albo zgłosić władzom taki zamiar – wynika z duńskiej ustawy o kontroli niektórych inwestycji zagranicznych.

Nowe przepisy, mające „chronić bezpieczeństwo narodowe” oraz „porządek publiczny” zostały w maju przyjęte przez parlament na wniosek socjaldemokratycznego rządu. Za ich przyjęciem głosowała zdecydowana większość deputowanych, łącznie z opozycją.

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji zagranicznych nałożyła na inwestorów, działających w tzw. sektorach wrażliwych obowiązek uzyskania zezwolenia od Urzędu ds. Przedsiębiorstw, jeśli obejmują minimum 10 proc. udziałów w spółce. Dotyczy to branży obronnej, produktów podwójnego zastosowania, bezpieczeństwa IT, infrastruktury oraz technologii krytycznej. W pozostałych działach gospodarki firma z zagranicznym kapitałem powinna dokonać zgłoszenia.

Urząd ds. Przedsiębiorstw ma 60 dni na wydanie zezwolenia inwestorowi, może odmówić działalności, a zagranicznej firmie przysługuje prawo odwołania do duńskiego sądu administracyjnego. W skrajnym przypadku minister gospodarki i przedsiębiorczości może wystąpić o wywłaszczenie mienia prywatnego.

(PAP) zys/ kgod/

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedemnaście − 6 =