Johnson & Johnson zapłaci 5 miliardów dolarów w ramach umowy opioidowej

Karol Kwiatkowski22 lipca, 20216 min

Kryzys opioidowy w USA nazywany jest epidemią uzależnienia od bardzo silnych środków przeciwbólowych. Koncerny naginały przepisy reklamując leki opioidowe. Zatajały też informacje o ich uzależniającym działaniu.

Jak podaje BBC, leki opioidowe odpowiadają za 400 tysięcy zgonów w wyniku przedawkowania w latach 1999–2017. Natomiast według danych federalnych od 1999 roku zmarło ponad 500 000 osób z powodu przedawkowania leków na receptę i nielegalnych opioidów ulicznych.

Po prawie dwóch latach sporu trzej główni dystrybutorzy leków w USA i gigant farmaceutyczny J&J osiągnęli porozumienie o wartości 26 miliardów dolarów ze stanami, które zwolniłyby niektóre z największych firm w branży z wszelkiej odpowiedzialności prawnej w związku z trwającą od dziesięcioleci epidemią opioidów. To kryzys zdrowotny, który zabił setki tysięcy Amerykanów.

Porozumienie, ogłoszone w środę określa ramy dla miliardów dolarów, które mają napływać do społeczności w całym kraju na leczenie uzależnień, usługi profilaktyczne i inne wysokie wydatki związane z epidemią opioidów. Cztery firmy, które byłyby związane ugodą: koncern Johnson & Johnson oraz dystrybutorzy leków Cardinal Health, AmerisourceBergen i McKesson

Jeśli umowa zostanie sfinalizowana, tysiące samorządów i stanów wycofają pozwy przeciwko firmom, a także zobowiążą się, że nie będą podejmować żadnych działań w przyszłości.

Koncern Johnson & Johnson, który dostarczał materiały opioidowe innym firmom i wytwarzał własne plastry z fentanylem dla pacjentów z dolegliowściami bólowymi, jest oskarżany o bagatelizowanie właściwości uzależniających swoich produktów.

Michael Ullmann, wiceprezes wykonawczy i główny doradca Johnson & Johnson, powiedział: „Zdajemy sobie sprawę, że kryzys opioidowy jest niezwykle złożonym problemem zdrowia publicznego i żywimy głębokie współczucie dla wszystkich dotkniętych nim osób. Ta ugoda będzie bezpośrednio wspierać stanowe i lokalne wysiłki na rzecz znaczących postępów w rozwiązywaniu kryzysu opioidowego w Stanach Zjednoczonych”.

Zgodnie ze środowym porozumieniem trzej dystrybutorzy leków dokonaliby płatności na łączną kwotę 21 miliardów dolarów w ciągu 18 lat. Natomiast Johnson & Johnson zapłaciłby 5 miliardów dolarów w ciągu 9 lat.

Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta, tak to skomentował w mediach społecznościowych: „Po kilkuletnim procesie udowodniono koncernom farmaceutycznym, że spowodowały w USA epidemię uzależnień, dla zysku promując zażywanie zbędnych leków przeciwbólowych i zatajając ich szkodliwe działania. Jak dobrze, że w wypadku szczepionek to niemożliwe!”.

Źródło: NY Times, Twitter.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *