Dystrybutorzy leków i koncern farmacetyczny Johnson & Johnson osiągnieli porozumienia, aby zakończyć procesy sądowe dotyczące opioidów. W wyniku porozumienia wypłacą 26 miliardów dolarów na opłacenie usług związanych z uzależnieniami i profilaktyką amerykańskiego społeczństwa.
Kryzys opioidowy w USA nazywany jest epidemią uzależnienia od bardzo silnych środków przeciwbólowych. Koncerny naginały przepisy reklamując leki opioidowe. Zatajały też informacje o ich uzależniającym działaniu.
Jak podaje BBC, leki opioidowe odpowiadają za 400 tysięcy zgonów w wyniku przedawkowania w latach 1999–2017. Natomiast według danych federalnych od 1999 roku zmarło ponad 500 000 osób z powodu przedawkowania leków na receptę i nielegalnych opioidów ulicznych.
Po prawie dwóch latach sporu trzej główni dystrybutorzy leków w USA i gigant farmaceutyczny J&J osiągnęli porozumienie o wartości 26 miliardów dolarów ze stanami, które zwolniłyby niektóre z największych firm w branży z wszelkiej odpowiedzialności prawnej w związku z trwającą od dziesięcioleci epidemią opioidów. To kryzys zdrowotny, który zabił setki tysięcy Amerykanów.
Porozumienie, ogłoszone w środę określa ramy dla miliardów dolarów, które mają napływać do społeczności w całym kraju na leczenie uzależnień, usługi profilaktyczne i inne wysokie wydatki związane z epidemią opioidów. Cztery firmy, które byłyby związane ugodą: koncern Johnson & Johnson oraz dystrybutorzy leków Cardinal Health, AmerisourceBergen i McKesson
Jeśli umowa zostanie sfinalizowana, tysiące samorządów i stanów wycofają pozwy przeciwko firmom, a także zobowiążą się, że nie będą podejmować żadnych działań w przyszłości.
Koncern Johnson & Johnson, który dostarczał materiały opioidowe innym firmom i wytwarzał własne plastry z fentanylem dla pacjentów z dolegliowściami bólowymi, jest oskarżany o bagatelizowanie właściwości uzależniających swoich produktów.
Michael Ullmann, wiceprezes wykonawczy i główny doradca Johnson & Johnson, powiedział: „Zdajemy sobie sprawę, że kryzys opioidowy jest niezwykle złożonym problemem zdrowia publicznego i żywimy głębokie współczucie dla wszystkich dotkniętych nim osób. Ta ugoda będzie bezpośrednio wspierać stanowe i lokalne wysiłki na rzecz znaczących postępów w rozwiązywaniu kryzysu opioidowego w Stanach Zjednoczonych”.
Zgodnie ze środowym porozumieniem trzej dystrybutorzy leków dokonaliby płatności na łączną kwotę 21 miliardów dolarów w ciągu 18 lat. Natomiast Johnson & Johnson zapłaciłby 5 miliardów dolarów w ciągu 9 lat.
Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta, tak to skomentował w mediach społecznościowych: „Po kilkuletnim procesie udowodniono koncernom farmaceutycznym, że spowodowały w USA epidemię uzależnień, dla zysku promując zażywanie zbędnych leków przeciwbólowych i zatajając ich szkodliwe działania. Jak dobrze, że w wypadku szczepionek to niemożliwe!”.
Źródło: NY Times, Twitter.