ZagranicaNiemcy/ Media: 100 tys. szczepionek AstraZeneki może trafić na śmietnik

Magdalena Targańska19 lipca, 20213 min

Nawet 100 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca może trafić w Berlinie na wysypisko śmieci. Ich termin ważności kończy się za tydzień-dwa – pisze poniedziałkowy dziennik „Bild”.

Berlińscy politycy, zajmujący się zdrowiem, są oburzeni: prawie 100 tys. dawek szczepionki może zostać wyrzucone ze względu na upływający termin ważności. „Nie rozumiem, dlaczego nie można było zorganizować jakiejś jednej dużej akcji szczepień i wykorzystać tych preparatów. Lepsze to, niż ich wyrzucenie” – komentuje dla „Bilda” Florian Kluckert z partii FDP.

Catherina Pieroth-Manelli z Zielonych jest zdania, że należałoby zorganizować mobilne punkty szczepień w miejscach, gdzie już od rana przewijają się ludzie, jak np. centra handlowe.

„Jeśli szczepionki stracą ważność, będzie to wysoce nieetyczne. Federalne ministerstwo zdrowia powinno współpracować z WHO (Światową Organizacją Zdrowia) i innymi organizacjami międzynarodowymi, aby natychmiast znaleźć rozwiązanie tego problemu” – podkreśla Thomas Isenberg z SPD.

Rzeczniczka Stowarzyszenia Lekarzy Doerthe Arnold wyjaśnia na łamach gazety: „Ze względu na zmienione zalecenia dotyczące szczepień, szczepionka AstraZeneca jest coraz częściej pozostawiana w lodówkach przychodni. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile jest to obecnie dawek, ponieważ gabinety składają zamówienia bezpośrednio przez apteki. (…) Stowarzyszenie Lekarzy w Berlinie nie otrzymało ze strony ustawodawcy informacji o jakimkolwiek procesie zwrotów. A jest to pilnie potrzebne, w przeciwnym razie dawki mogą się przeterminować”.

Berlińska senator (minister) ds. zdrowia Dilek Kalayci z SPD wezwała rząd federalny do udostępnienia szczepionek innym, potrzebującym krajom.

 

Marzena Szulc (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć + siedem =