Gminy „wyszczepione” dostaną od rządu… nagrody pieniężne. Łącznie 27 milionów

Nasza Polska15 lipca, 20214 min

Ponad 27 mln złotych trafi do samorządów na finansowanie działań promocyjnych mających na celu zwiększenie liczby mieszkańców, w szczególności w wieku 60+, poddających się szczepieniu przeciw COVID-19 – poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wsparcie finansowe dla gmin na promocję szczepień zapowiadał pod koniec czerwca wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker na konferencji z udziałem m.in. pełnomocnika rządu ds. programu szczepień, szefa KPRM Michała Dworczyka. Jak tłumaczył, gminy w zależności od wielkości na ten cel otrzymają od 10 tys. do 40 tys. złotych. O sposobie promocji decydować będą sami samorządowcy.

Łącznie do samorządów na działania promocyjne mające na celu zwiększenie liczby zaszczepionych mieszkańców, w szczególności powyżej 60. roku życia, trafi 27,07 mln złotych. Taką kwotę Prezes Rady Ministrów przyznał Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Środki dla gmin na dofinansowanie działań promocyjnych w dniach 13-15 lipca br. zostały przesłane na rachunki bankowe wojewodów, którzy przekażą odpowiednie kwoty gminom” – poinformował PAP wydział prasowy MSWiA.

Inne rozwiązania zapowiedziane na czerwcowej konferencji to dwa konkursy zachęcające włodarzy do promocji szczepień przeciw COVID-19 w gminach. Jeden z nich to Gmina na Medal #SzczepimySię, w ramach którego do pierwszych pięciuset gmin, których poziom wyszczepienia mieszkańców przekroczy 67 procent, trafi po 100 tys. złotych. Czas na zdobycie nagrody jest do 31 grudnia 2021 roku, chyba że pięćset gmin osiągnie taki wskaźnik wcześniej.

Kolejny konkurs to Najbardziej Odporna Gmina podzielony na trzy kategorie: dla gmin do 30 tys. mieszkańców, dla gmin od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz dla gmin powyżej 100 tys. mieszkańców. Nagrody trafią do gmin z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. Pierwszą kategorię, „Małe gminy” podzielono na 49 regionów (byłych województw). Zwycięzca w każdym regionie – czyli 49 gmin – otrzyma 1 mln zł. W drugiej kategorii, „Średnie gminy” 1 mln zł otrzymają trzy najlepsze gminy tej wielkości w kraju. W kategorii „Duże gminy” 1 mln złotych trafi do jednej gminy powyżej 100 tys. z najwyższym wskaźnikiem zaszczepionych.

W ramach tego konkursu przewidziano też nagrodę 2 mln złotych dla Najbardziej Odpornej Gminy w Polsce z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców niezależnie o wielkości. Warunkiem przyznania nagrody jest minimum 50 proc. zaszczepionych mieszkańców. Konkurs ten trwać będzie do 31 października 2021 roku.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk