PolitykaGowin: fundamenty i wartości europejskie ważniejsze od doraźnych interesów

Magdalena Targańska15 lipca, 20215 min

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w czwartek w Rzymie po rozmowach z przedstawicielami rządu Włoch, że w trakcie spotkania panowała zgoda co do tego, że „pewne fundamenty i wartości europejskie muszą być ważniejsze niż doraźne, krótkofalowe interesy gospodarcze”.

Tak Gowin odpowiedział na pytanie PAP, czy w trakcie rozmów strona włoska poruszyła często dyskutowaną kwestię strat ponoszonych przez producentów żywności z Włoch w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję.

Po spotkaniu z ministrem rozwoju gospodarczego Włoch Giancarlo Giorgettim Gowin zauważył w rozmowie z dziennikarzami w gmachu tego resortu, że „stosunki polsko-włoskie zarówno w sferze gospodarczej, jak i politycznej nie były w ostatnich latach tak intensywne, jak byłoby to możliwe, dlatego bardzo cieszę się z mojego pobytu w Rzymie”.

Minister Giorgetti „podobnie jak ja uważa, że wymogi polityki klimatycznej Unii Europejskiej powinny być połączone ze zrozumieniem dla roli przemysłu w Europie i z zachowaniem konkurencyjności gospodarki europejskiej” – dodał. Wśród konkretnych ustaleń rozmów wymienił zacieśnienie współpracy w takich obszarach jak przemysł obronny, kosmiczny, farmaceutyczny.

„Minister Giorgetti poparł nasze stanowisko w bardzo dla nas ważnej kwestii roli gazu w transformacji energetycznej. Cieszymy się z włoskiego poparcia dla tego, że gaz powinien pozostać paliwem przejściowym” – dodał.

Wśród tematów dyskusji wymienił też bariery na jednolitym rynku europejskim i w relacjach dwustronnych. „Zdecydowaliśmy się powołać polsko-włoski zespół roboczy, który usuwać będzie te bariery, na które natrafiają włoscy przedsiębiorcy w Polsce i polscy we Włoszech” – powiedział. Jak przypomniał, wcześniej powstał taki zespół polsko-francuski i polsko-niemiecki.

Jak dodał wicepremier, chodzi na przykład o bariery w turystyce zimowej, bo „instruktorzy narciarscy są wypychani z rynku włoskiego, a przecież wielu Polaków spędza tu zimą urlop”. Bariery dotyczą też przemysłu kosmetycznego – zaznaczył.

Informując o swojej środowej rozmowie z szefem MSZ Luigim Di Maio, wicepremier podkreślił: „Rozmawialiśmy o przyszłości Unii Europejskiej. W bardzo wielu sprawach doszliśmy do podobnych wniosków, także w tych, w których do tej pory rząd polski i rząd włoski inaczej rozkładały akcenty”.

Jak wyjaśnił, chodzi o „stosunek do Rosji, do sankcji wobec rządu rosyjskiego”.

„Zgodziliśmy się co do tego, że autonomia strategiczna Europy powinna być połączona z dobrymi relacjami transatlantyckimi, a więc ze ścisłą współpracą Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi” – podkreślił.

Relacjonując swą rozmowę z przewodnicząca Senatu Włoch Marią Elisabettą Alberti Casellati, polski wicepremier zaznaczył, że mówili o potrzebie dalszego pogłębiania integracji europejskiej, ale – jak zastrzegł – „z zachowaniem bardzo ważnej roli państw narodowych, zarówno na poziomie rządowym, jak i parlamentarnym”.

W czwartek rano polska delegacja z Gowinem uczestniczyła w mszy przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia − 16 =