Teksas/ Gubernator Abbott ogłasza koniec zasiłków dla bezrobotnych związanych z pandemią

„Gospodarka Teksasu kwitnie, a pracodawcy zatrudniają pracowników w społecznościach w całym stanie” – jako powód rezygnacji z wypłaty zasiłków kowidowych podał gubernator Teksasu, Greg Abbott. Pełne otwarcie stanu obowiązuje od 10 marca.

Gubernator Greg Abbott poinformował w poniedziałek Departament Pracy Stanów Zjednoczonych, że Teksas zrezygnuje z dalszego federalnego zasiłku dla bezrobotnych związanego z pandemią COVID-19, począwszy od 26 czerwca 2021 r. Obejmuje to tygodniowy dodatek dla bezrobotnych w wysokości 300 USD z federalnego programu odszkodowań dla bezrobotnych pandemicznych.

„Gospodarka Teksasu kwitnie, a pracodawcy zatrudniają pracowników w społecznościach w całym stanie” – powiedział gubernator Abbott. „Według Texas Workforce Commission liczba ofert pracy w Teksasie jest prawie identyczna z liczbą Teksańczyków, którzy otrzymują zasiłek dla bezrobotnych. Ocena ta nie obejmuje obszernych ofert pracy, które zazwyczaj nie są wymienione, takich jak prace budowlane i restauracyjne. W rzeczywistości w Teksasie jest dziś otwartych (i notowanych) o prawie 60 procent więcej miejsc pracy niż w lutym 2020 roku, na miesiąc przed uderzeniem pandemii w Teksas ”.

Obecne oferty pracy są dobrze płatnymi posadami. Według Texas Workforce Commission (TWC), prawie 45 procent oddelegowanych miejsc pracy oferuje wynagrodzenie wyższe niż 15,5 dolara za godzinę. Około 76 procent płaci więcej niż 11,50 USD za godzinę. Tylko 2 procent oddelegowanych miejsc pracy jest zbliżone do płacy minimalnej.

Na tym etapie 100-procentowego otwarcia stanu należy skupić się na pomocy bezrobotnym Teksańczykom w znalezieniu ponad miliona ofert pracy, a nie na wypłacaniu zasiłków dla bezrobotnych.

Innym powodem według gubernatora, dla którego te działania są potrzebne, jest wysoki poziom fałszywych roszczeń z tytułu bezrobocia. Fałszywe roszczenia z tytułu bezrobocia kradną pieniądze podatników i nie robią nic, aby pomóc bezrobotnym. TWC szacuje, że blisko 18 procent wszystkich wniosków o zasiłki dla bezrobotnych podczas pandemii zostało potwierdzonych lub podejrzewanych o oszustwa, co daje łącznie ponad 800 000 roszczeń o wartości nawet 10,4 miliarda dolarów, gdyby wszystkie roszczenia zostały wypłacone.

Prawo federalne wymaga, aby data wejścia w życie tej zmiany przypadała co najmniej 30 dni od powiadomienia Sekretarza Pracy. W rezultacie data wejścia w życie to 26 czerwca 2021 r.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk