Litwa. Paszport możliwości czy niemożliwości

Od 24 maja na Litwie zacznie funkcjonować segregacja sanitarna pod postacią tzw. paszportu możliwości. Posiadacze paszportu będą mogli korzystać z wielu przywilejów. Dokument ten będzie mógł otrzymać każdy obywatel Litwy powyżej 16. roku życia.

Jak informuje „Kurier Wileński”, dokument będzie przysługiwał zaszczepionym przeciw COVID-19, ozdrowieńcom z przeciwciałami oraz posiadaczom ujemnego wyniku testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Paszport ma być powiązany z litewskim systemem e.sveikata (e-zdrowie). Aby otrzymać dokument, ozdrowieniec musi mieć pozytywny wynik testu nie starszy niż 180 dni.

Status „paszportu możliwości” trzeba będzie odnawiać do siedem dni, ponieważ zarówno ozdrowieńcy, jak i zaszczepieni mogą zakazić się koronawirusem. Status dokumentu będą mogli sprawdzać restauratorzy i organizatorzy różnych wydarzeń i imprez – donosi portal zw.lt.

Minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė twierdzi, że ma to być rozwiązanie tymczasowe.

Co daje „paszport możliwości”? Jak pisze zw.lt, posiadacze certyfikatu będą mogli odwiedzać obiekty sportowo-rekreacyjne, takie jak salony bilardowe, kręgielnie, pokoje zagadek czy kluby gier planszowych.

Posiadaczom litewskiego paszportu covidowego usługi w pomieszczeniach zamkniętych będą mogły świadczyć lokale gastronomiczne, kawiarnie i bary.

Należy zwrócić uwagę, że tzw. paszport możliwości umożliwia powrót do normalnego życia zaszczepionym, ale odmawia tego prawa wielu obywatelom, którzy nie chcą lub nie mogą przyjąć tego preparatu. Pomijając już fakt, że wiele nieuprawionych osób otrzyma dostęp do danych medycznych Litwinów, np. restauratorzy.

Okazuje się, ża na Litwie podstawowe prawa każdego obywatela stają się przywilejami. Taka to nowomowa. A wymóg posiadania testu PCR nie starszego niż 180 dni pozostawię bez komentarza.

Sanitaryzm zatacza coraz szersze kręgi. W Polsce niektórzy samorządowcy nawołują do uzależnienia wypłaty 500 plus czy czternastej emerytury od tego czy ktoś jest zaszczepiony czy nie. Dlaczego dzieci, bo 500 plus jest dla nich mają cierpieć za decyzje rodziców? Zwolennicy segregacji sanitarnej ubierają się najczęściej w piórka dbania o dobrostan ogółu społeczeństwa i całkowicie zapominają o prawach jednostki do samostanowienia. Ograniczenie praw, segregacja sanitarna, która rok temu była szurostwem i płaskoziemstwem powoli wkracza w nasze życie i jest ogłaszana jako sukces.

„Od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze” – poinformował w piątek podczas konferencji prasowej komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Technicznie jesteśmy przygotowani do wprowadzenia paszportów covidowych – zapewnił w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk