Eksperci: kryteria tworzenia podatkowych grup VAT nie mogą być zbyt wyśrubowane

Magdalena Targańska23 maja, 20215 min

Ogłoszony przez resort finansów pomysł umożliwienia tworzenia podatkowych grup VAT ucieszy firmy, ale kryteria nie mogą być zbyt wyśrubowane – mówią przedstawiciele organizacji pracodawców, doradcy podatkowi, z którymi rozmawiała PAP.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział niedawno w rozmowie z PAP, że resort finansów przygotowuje regulacje, które pozwolą firmom działać nie tylko w podatkowych grupach kapitałowych dla rozliczeń CIT, ale także dla rozliczeń VAT. Podmioty wewnątrz takiej grupy nie będą rozliczały między sobą VAT-u, tylko jeden z nich będzie wysyłał pliki JPK za wszystkie firmy w grupie.

„To standard europejski funkcjonujący już w 18 krajach UE. Oznacza dużą oszczędność czasu dla firm, a jednocześnie jest dużym ułatwieniem dla administracji skarbowej” – zaznaczył wiceminister.

Zdaniem Michała Borowskiego, partnera z Crido, eksperta podatkowego Business Centre Club, to bardzo potrzebne rozwiązanie funkcjonujące w zasadzie w większości państw UE. Ekspert zauważył, że przepisy unijne zezwalają na wprowadzenie takiego rozwiązania, choć go nie nakazują.

„To zdecydowane ułatwienie i uproszczenie rozliczeń dla bardzo wielu podmiotów. Nie tylko dla międzynarodowych grup kapitałowych, ale dla przedsiębiorców, podatników którzy funkcjonują w ramach kilku spółek. To może być ciekawa opcja także dla samorządów” – zaznaczył doradca podatkowy.

Zwrócił też uwagę, że pierwotna propozycja resortu finansów w tym zakresie, której koncepcja została przekazana do Komisji Europejskiej ustanawiała podobne kryteria dla powstania grupy VAT, jak w przypadku podatkowych grup kapitałowych. Zdaniem Komisji, poinformował Borowski, kryteria przyjęte wówczas przez resort finansów były zbyt ostre.

„To kryteria na tyle wyśrubowane, że w zasadzie zabiłyby ten pomysł. Nikt nie byłby tym zainteresowany, prawie nikt nie mógłby spełnić takich wymogów” – ocenił Borowski. Dodał, że wymogi te nie wynikają z regulacji unijnych.

„Zachęcałbym zdecydowanie Ministerstwo Finansów, aby kryteria tworzenia grupy VAT były łagodniejsze niż w przypadku podatkowych grup kapitałowych” – dodał.

Także Andrzej Nikończyk, partner w kancelarii KNDP, przewodniczący rady podatkowej Konfederacji Lewiatan, powiedział, że zapowiadane przez resort finansów rozwiązania są od dawna oczekiwane przez przedsiębiorców. Wskazał m.in. na korzyści organizacyjne dla firm, które rozliczałyby VAT w ramach grup.

„Pomysł jest uzasadniony, był wielokrotnie przez nas, jako Lewiatana, postulowany. To byłaby realizacja oczekiwań biznesu” – powiedział Nikończyk.

Przyznał, że zmiana oznaczałaby znaczne uproszczenie rozliczania VAT-u w przypadku wielu podatników. Przedstawiciel Lewiatana zastrzegł jednak, podobnie jak jego przedmówca, że ważny jest ostateczny kształt projektu. Chodzi o to, jak wyjaśnił, aby rozwiązanie to nie było bardzo ograniczone, żeby grupy podatkowe VAT były rzeczywiście dostępne dla firm. W przeciwnym wypadku będzie podobnie, jak w przypadku podatkowych grup kapitałowych, które, ze względu na zbyt ostre warunki przystąpienia, nie są specjalnie popularne – zauważył Nikończyk. (PAP)

 

Autor: Marcin Musiał

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk