PolitykaOpozycja nie rozmawia z Pawłem Kukizem

Nasza Polska10 maja, 20215 min

Lewica to obecnie chyba najwięksi pragmatycy w Sejmie; nie kierują się emocjami, a bardziej pragmatyzmem – ocenił w poniedziałek szef koła Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz odnosząc się do głosowania ws. ratyfikacji ustawy o zasobach własnych UE.

Kukiz zapytany w Radiu Zet, czy słyszał o pomyśle rządu technicznego, na którego czele miałby stanąć prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odparł: „Bardzo ciekawa propozycja”. „Jeszcze musiałby do tego pan (poseł Konfederacji, Grzegorz) Braun zostać wicepremierem i wszystko gra. Żeby taki rząd techniczny powstał, musiałaby do tego dołączyć również Konfederacja. Ja chętnie bym przez kilka dni zobaczył taki rząd, w którym pan Kosiniak-Kamysz jest premierem, a pan Braun np. marszałkiem Sejmu czy wicepremierem” – ironizował polityk. „Komediowość tego naszego systemu osiągnęłaby apogeum” – dodał.

Pytany, czy w tej sprawie nikt go o zdanie nie pytał i opozycja się z nim nie kontaktowała, Kukiz odparł, że w ogóle opozycja się z nim nie kontaktuje.

Jak dodał, paradoksalnie najlepsze relacje ma z Lewicą, choć znane są jego poglądy na temat PZPR i ruchu lewicowego, którym nigdy nie był życzliwy. „To są chyba najwięksi pragmatycy w tej chwili w Sejmie, ludzie, którzy mniej się kierują emocjami, a bardziej pragmatyzmem” – ocenił Kukiz. „Najlepiej mi się, w sensie nawet takim towarzyskim, rozmawia z panem (wicemarszałkiem Sejmu, liderem Nowej Lewicy Włodzimierzem) Czarzastym” – podkreślił.

„PSL przez ten czas dyskusji nad KPO cały czas się sprzeciwiał, straszył, że nie zagłosuje, przyszło do głosowania – łapki podnieśli jak trzeba i +za+, bo zwrócili uwagę na ten populistyczny ten aspekt” – zauważył Kukiz.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku w sprawie systemu zasobów własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

W ramach samego Funduszu Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W miniony poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie przekazane KE.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć − 10 =