NaukaBadanie/ Lockdowny nie powstrzymały koronawirusa. Więcej zakażeń w domach niż miejscach pracy

Nowe badanie wykazało, że wirus szybciej rozprzestrzenia się w domach niż miejscach pracy – informuje Wall Street Journal. 

WSJ podaje, że lockdown zmniejszył PKB USA o 3,5% w 2020 r., mimo że rząd federalny wydał ponad 2,6 bln USD na środki pomocowe. Miliony dzieci zalegały z nauką, a prawie 100 000 firm zostało zamkniętych na stałe.

Mainstreamowa mądrość głosi, że było to tego warte, ponieważ wiele istnień ludzkich zostało uratowanych poprzez zamykanie miejsc pracy i szkół oraz nakazanie ludziom pozostania w domu. Jednak nowe badanie przeprowadzone przez ekonomistę z University of Chicago Casey Mulligan pokazuje coś przeciwnego. Po pierwszym miesiącu pandemii organizacje, które przyjęły protokoły prewencyjne, stały się miejscami bezpieczniejszymi niż miejsca zamieszkania.

W badaniu pt. „Zacofana sztuka spowolnienia rozprzestrzeniania się? Wydajność kongregacji podczas COVID-19” Mulligan wykorzystuje dane empiryczne, aby sprawdzić domniemanie, że miejsce pracy było mniej bezpieczne niż dom.

Mulligan stwierdził, że nie ma dowodów na to, że domy stały się „miejscami odosobnienia i zerowej transmisji”. Ludzie są zwierzętami społecznymi. Zamknięcia były w najlepszym razie nieszczelne, a członkowie rodziny wyruszali na spotkanie z przyjaciółmi i krewnymi.

To może wyjaśniać, dlaczego więcej niż jedno badanie w czasopismach medycznych wykazało, że transmisja miała miejsce głównie w gospodarstwach domowych. Jak zauważa Mulligan, „infekcje osobistych uczniów i personelu szkół podstawowych i średnich były ponad dwadzieścia razy bardziej prawdopodobne, że wywodzą się one ze społeczności, a nie z kimś innym w ich szkole”.

Jeszcze nie jest za późno, aby uczyć się od 2020 roku i „podążać za nauką”, jak lubi mawiać prezydent Biden. Na początek należy odnieść się do ustaleń Mulligana podsumowanych w komunikacie prasowym z badania: „Dane pokazują, że w wyniku protokołów prewencyjnych wprowadzonych przez pracodawców pracownicy byli 4-5 razy mniej bezpieczni poza miejscem pracy niż w środku. Chociaż pozostanie w domu nadal jest promowane jako promowanie zdrowia publicznego, nikt nie sprawdza danych, które mówią coś przeciwnego”.

Źródło: The Wall Street Journal

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • jakub

    10 maja, 2021 at 10:01 am

    no i co teraz? kto za to zapłaci?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście + siedemnaście =