ZagranicaPrezydent rozpoczął oficjalną wizytę w Rumunii

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa rozpoczęła się w poniedziałek wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Rumunii. Prezydent weźmie udział w debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Wizyta Andrzeja Dudy rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez Klausa Iohannisa na Placu Marinescu (Pałac Cotroceni) w Bukareszcie. Później zaplanowana jest rozmowa w „cztery oczy” obydwu prezydentów, a także rozmowy plenarne delegacji polskiej i rumuńskiej pod przewodnictwem Dudy i Iohannisa.

Na godz. 11 polskiego czasu zaplanowane jest spotkanie obydwu prezydentów z przedstawicielami mediów.

Andrzej Duda złoży też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie uda się na spotkanie z premierem Rumunii Florinem Citu. Planowane są też rozmowy prezydenta Dudy z przewodniczącymi Senatu oraz Izby Deputowanych Rumunii.

Po południu prezydenci Duda i Iohannis wezmą udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki organizowanym w formule online. W spotkaniu weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie szef Departamentu Stanu Antony Blinken.

We wtorek, w drugim dniu wizyty, w Smardan prezydenci Duda i Iohannis wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21”. Prezydent Duda spotka się ponadto z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.

Bukareszteńska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

twenty + three =