Tusk: Morawiecki organizuje z Orbanem i Salvinim proputinowski blok polityczny

Karol Kwiatkowski1 kwietnia, 20213 min

Mateusz Morawiecki w Budapeszcie organizuje z Viktorem Orbanem i Matteo Salvinim proputinowski blok polityczny – ocenił szef EPL Donald Tusk.Tusk nie krytykuje polityków CDU, którzy dążą do realizacji Nord Stream 2, co jest w interesie Putina – odpowiedział wiceszef SZ Paweł Jabłoński.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki odbył wizytę w Budapeszcie, gdzie spotykał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim. Spotkanie dotyczyło m.in. współpracy w PE.

Do tego spotkania odniósł się na Twitterze były premier, szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. „Rosja mobilizuje siły wokół Ukrainy. USA ogłaszają stan zagrożenia w Europie. Morawiecki w Budapeszcie organizuje z Orbanem i Salvinim proputinowski blok polityczny. To nie jest prima aprilis” – napisał.

Na ten wpis odpowiedział wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński. „Donald Tusk miał wiele okazji by przeciwdziałać proputinowskim tendencjom w Unii Europejskiej. Ostatnio na kongresie CDU chwalił działania niemieckich polityków, którzy na co dzień robią wszystko by dokończyć Nord Stream2. Nie skrytykował ich ani słowem. Ze strachu? Celowo? Na pewno w interesie Putina” – napisał na Twitterze Jabłoński.

Premier Węgier Viktor Orban poinformował na konferencji po spotkaniu w Budapeszcie, że z premierem Mateuszem Morawieckim i liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim zgodzili się, że chcą „renesansu Europy” i będą współpracować, aby ten cel zrealizować w przyszłości. „Nie ma między nami sprzeczności; chcemy reprezentować chrześcijańskich demokratów w UE” – mówił.

„Wierzymy w przyszłość Europy, wierzymy w przyszłość Unii Europejskiej, wierzymy w to, że możemy budować wspólną drogę przed Europą” – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że integracja Europejska „może dalej się rozwijać”. „Ale, żeby jej owoce były zdrowe, nie możemy zaniedbać korzeni, z których integracja europejska” – podkreślił szef polskiego rządu.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk