PolskaNie ustawa, a sam minister będzie decydował, kto może kwalifikować do szczepień

Paweł Skutecki1 kwietnia, 202114 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 zakłada nowelizacja ustawy, którą w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zakłada rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19. Określi je w rozporządzeniu minister zdrowia.

Jak zapowiadała wiceminister zdrowia Anna Goławska w czasie prac nad nowelizacją, będą to oprócz lekarzy – tylko oni mogą to obecnie robić – również lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy oraz ratownicy medyczni.

Wiceminister uzasadniła we wtorek w czasie posiedzenia komisji zdrowia, że określenie tego właśnie w rozporządzeniu jest „zdecydowanie bardziej elastycznym rozwiązanie w trakcie epidemii”, gdy trzeba na bieżąco reagować na sytuację.

„W związku z czym nie rekomendujemy wpisania wprost do ustawy wymienionych zawodów medycznych” – uzasadniła brak poparcia takiej zmiany wiceminister.

Senat proponował, by wpisać te zawody w ustawę i by byli to kolejno: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci lub diagności laboratoryjni. Wymogi dla tych dwóch ostatnich zawodów miały być określone dodatkowo w przepisach wykonawczych. Poprawka jednak nie zyskała poparcia posłów.

We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że trzecia fala koronawirusa pokazała, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni są potrzebni w szpitalach. „Te zawody, które właśnie wprowadzamy do programu szczepień będą mogły odciążyć przedstawicieli zawodów medycznych do tej pory kwalifikujących i szczepiących i będzie można zwiększyć przepustowość całego systemu” – zaznaczył Dworczyk.

Nowelizacja ustawy przedłuża też obowiązywanie pierwszych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia do końca 2021 r. Wydłużono też w 2021 roku termin ogłaszania wykazów dla danego województwa do 1 października 2021 roku.

Ustawa wejdzie w życie w piątek, z wyjątkiem artykułu, który dotyczy świadczeniodawców, który wejdzie w życie w piątek, z mocą od dnia 27 marca 2021 r.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

 • ( ˇ෴ˇ )

  2 kwietnia, 2021 at 4:36 pm

  Czy sejm zainteresuje się przyczynami śmierci ponad 100 tys. osób w 2020?

  Czy sejm czuwa nad liczbą zgonów w roku bieżącym, czy też uważa że jakoś to będzie?

  A jeśli tak głupio uważa, to czy za to beknie?

  100 tys. zgonów równa się liczbie zamordowanych przez jeden rok Polaków w Auschwitz! Jeśli na to można wzruszyć ramionami, to czego, kurwa, chcecie od niemców!

  Że co, że niemcom nie wolno mordować Polaków a żydom wolno!?

  A kto o tym zdecydował!? ŻYDY?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

eighteen − 7 =