Dworczyk: apelujemy do opozycji by nie skupiać się na atakach politycznych, tylko na walce z pandemią

Magdalena Targańska26 marca, 20214 min

Apelujemy do opozycji o to, żebyśmy w tej trudnej sytuacji zjednoczyli się i ponad podziałami wspólnie skupili się na walce z pandemią, a nie na atakach politycznych, które często mają cyniczny charakter – powiedział w piątek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, na której ogłoszono kolejne obostrzenia na najbliższe dwa tygodnie w związku ze znaczącym wzrostem zachorowań na koronawirusa w Polsce, mówił, że „w tej chwili potrzebujemy narodowej solidarności”. „Dość z politycznymi przepychankami. Apeluję do opozycji: jeżeli nie potraficie działać solidarnie z rządem, przynajmniej nie zaostrzajcie sytuacji. Nie zaogniajcie sytuacji” – podkreślił szef rządu.

Wystąpienie premiera spotkało się z krytyką przedstawicieli opozycji. M.in. lider PO Borys Budka ocenił, że to, co robi Morawiecki „pohukując, strasząc” opozycję „jest niegodne”. „Dzisiaj premier zwala (winę za) sytuację pandemiczną na opozycję, a przypomnę, że to on, gdy było to potrzebne, w kampanii wyborczej mówił, że wygrał z pandemią” – powiedział lider PO.

Szef Kancelarii Premiera stwierdził w programie „Tłit” wp.pl, że wypowiedź Budki jest dla niego „kompletnie niezrozumiała”, ponieważ „premier powiedział prawdę”.

Dworczyk odniósł się też do zarzutu, że to premier Morawiecki – a nie opozycja – podgrzewa temperaturę sporu politycznego. „Wielokrotnie premier spotykał się w różnych ważnych z punktu widzenia Polski sprawach z opozycją, starając się zawsze merytorycznie dyskutować nawet z niezbyt wyszukanymi atakami, czy tezami prezentowanymi na takich spotkaniach. Natomiast też jest pewna granica po której trzeba sobie jasno powiedzieć, że dosyć, że tak być nie powinno” – mówił.

„To jest raczej apel do opozycji o to, żebyśmy w tej trudnej sytuacji zjednoczyli się i ponad podziałami wspólnie skupili się teraz na walce z pandemią, a nie na atakach politycznych, które często mają cyniczny charakter wykorzystywania trudnej sytuacji pandemii” – podkreślił szef KPRM.

Dworczyk został również zapytany o wpis byłego premiera Donalda Tuska. „Rozmawiałem dziś z premierami Chorwacji, Austrii, Litwy, Łotwy, Bułgarii i Słowenii oraz przewodniczącą Komisji o wspólnej walce z wirusem. Nikt nie zaatakował opozycji, lekarzy czy dziennikarzy. Dziwni jacyś” – napisał na Twitterze Tusk.

Zdaniem szefa KPRM Tusk coraz częściej w swoich wpisach i wystąpienia „przypomina takiego hejtera internetowego”, co – jak ocenił – nie przystoi byłemu premierowi.(PAP)

 

autorka: Aleksandra Rebelińska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk