Policja będzie ścigać osoby łamiące restrykcje. Dodatkowe siły skierowano na osiedla

Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać – zapowiedział komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. 

Komendant Główny Policji wziął udział w piątkowej konferencji na temat przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa.

„Dane, które obserwujemy w ostatnich dniach, jeśli chodzi o poziom zakażeń, ilość zgonów są porażające. Porażające jest również to jak niezwykle obciążona jest ta służba, która jest na pierwszej linii frontu, a więc służba medyczna. To powoduje, że wszyscy dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za to, aby zrobić wszystko, aby proces przyrostu ilości zakażeń i zgonów zahamować” – powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Komendant wskazał, że ogromną rolę w całym procesie walki z epidemią koronawirusa odgrywa polska policja. „W tej chwili wszyscy policjanci kierowani do służby na ulice polskich miast, wsi, naszych osiedli. Jako jeden z priorytetów mają stawiane zadania kontroli przestrzegania wprowadzonych obostrzeń” – podkreślił.

„Niech przykładem będzie to, że systematycznie każdego dnia zwiększamy ilość policjantów kierowanych do służby na naszych ulicach. Każdego dnia to jest już ponad 20 tys. funkcjonariuszy polskiej policji, którzy w sposób absolutnie priorytetowy będą traktować przestrzeganie tych obowiązujących obostrzeń” – wyjawił.

Przekazał też dane dotyczące obowiązku noszenia maseczek. „Średnia dobowa na przestrzeni ostatnich tygodni to było około 2,5 tys. osób, które były rozliczane za brak maseczek, czy wcześniej obowiązku zasłaniania ust i nosa. Dzisiaj to jest blisko 9 tys. za minioną dobę. Za poprzednią było to 6 tys.” – tłumaczył.

„To pokazuje, że policjanci w sposób odpowiedzialny podchodzą do realizacji tych obowiązków” – poinformował.

Zapowiedział także, że przestrzeganie obostrzeń w najbliższych dniach i tygodniach będą jednym z priorytetów każdej służby, każdego funkcjonariusza polskiej policji. „Chcę zdecydowanie podkreślić, że nie o wyścig danych statystycznych tutaj chodzi. Nie chodzi o ilość mandatów, wniosków o ukaranie do sądu czy wniosków do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o nałożenie kar administracyjnych. Absolutnie nie. Bylibyśmy niezwykle zadowoleni, gdyby powodów do tego nie było. Gdyby ta część społeczeństwa, bo to trzeba podkreślić, że absolutna większość naszych obywateli stosuje się do obostrzeń” – powiedział.

„Niestety ciągle napotykamy na tych, którzy tych obostrzeń nie przestrzegają. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać, bo tylko w ten sposób możemy wesprzeć tych, którzy dzisiaj są w tragicznej sytuacji jeśli chodzi o stan zdrowia. Tych którzy są tak obciążeni pracą. Mówię tutaj o osobach medycznych w naszym kraju” – zapowiedział.

„Wierzę głęboko w to, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie się zmobilizować i tych obostrzeń wszystkich przestrzegać” – dodał szef polskiej policji. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

6 comments

 • Leszek

  26 marca, 2021 at 12:30 pm

  Policja to już niedługo sama siebie będzie ścigać.
  Wszystkich zresztą, oprócz złodziei i bandziorów, bo na tych ostatnich, brakuje im czasu.

  Reply

 • Krzysztof

  26 marca, 2021 at 1:55 pm

  To niech Pan komendant Szymczyk zobaczy czy wszyscy milicjanci siedzący w radiowozach mają założone maski,psy niech zaczną od siebie a potem mogą egzekwować to od obywateli,nie są ponad prawem,a tak się czują jak widać.

  Reply

  • Maciej

   27 marca, 2021 at 2:51 am

   Przepisy im tego nie nakazują. Zanim coś napiszesz przeczytaj i doucz się wiejski mądralo!

   Reply

 • Pafnucy

  27 marca, 2021 at 3:08 am

  Nie ma środków dostępnych prawem, gdyż obostrzeniom brak podstawy prawnej.

  Reply

 • Kmieć

  27 marca, 2021 at 8:11 am

  Jak to kryminaliści sami plotą sobie sznur na stryczek.
  Ten naczelny granatowy glina (bo przecież nie polski policjant) chyba całkiem zapomniał o takiej niedużej, skromnej ale najważniejszej dla niego książeczce – Konstytucja RP, na straży której miał stać, bo to między innymi przysięgał w ślubowaniu podczas pasowania na policjanta. Ścierwo faszystowskie!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk