W środę o godzinie 14 rozpoczną się szczepienia służb mundurowych

Paweł Skutecki23 marca, 202113 min

W środę, o godz. 14 w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym zainaugurowane zostaną szczepienia służb mundurowych – poinformował we wtorek PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, nadzorujący resortową służbę zdrowia.

Jak podał wiceszef MSWiA, w inauguracji wezmą udział komendanci służb podległych MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – lub ich zastępcy, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.

„Najpierw dawki otrzymają komendanci i zastępca dyrektora, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy” – przekazał Poboży.

Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, ruszyła na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia rozpoczną się 22 lub 29 marca.

Zastępca szefa MSWiA Maciej Wąsik w rozmowie z PAP w pierwszej połowie marca powiedział, że w zależności od formacji służb mundurowych, liczba chętnych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 waha się w granicach 60-70 procent. Jak podkreślił, te szczepienia są dobrowolne. „Nie możemy i nie chcemy wywierać żadnej presji. Myślę, że funkcjonariusze sami zdecydują” – dodał.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepiony był personel medyczny oraz osoby zatrudnione w placówkach całodobowej opieki. 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne (w pierwszej kolejności seniorów, którzy ukończyli 70 lat).

Z ostatniego rządowego raportu wynika, że w Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymały 3 289 482 osoby. Z tej grupy ponad połowa, 1 788 446 osób, dostała także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 5 077 928 dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek COVID-19 w kraju, zakażenie potwierdzono u 2 089 869 osób, z których 49 761 zmarło.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

Leave a Reply

Koszyk